Kurti ve Lajçak diyalog sürecini görüştü

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak ile diyalog sürecini görüştü.

Avrupa Birliği’nin Kosova-Sırbistan Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajçak’ın Priştine’ye düzenlediği beklenmedik ziyaretinin ayrıntıları ortaya çıktı. Kurti ve Lajçak görüşmesinin gündeminde Brüksel’de düzenlenecek üst düzey bir görüşmeye hazırlık olduğu belirtildi.

Görüşmenin ardından Başbakanlık basın ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Başbakan Kurti, diyalogun amacının merkezde karşılıklı tanıma ile yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varmak olması gerektiğini yineledi. Brüksel’deki müzakere sürecinin devamı ve Kosova Cumhuriyeti ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin tam olarak normalleşmesi için diyalog çerçevesinde bir sonraki toplantıların hazırlıkları hakkında görüşüldü” ifadelerine yer verildi.

Lajçak da görüşme sonrası kısa bir açıklama yaparak, “süreci ilerletmek için buradayız, görüşme (Kurti-Vuçiç) en kısa sürede gerçekleşecek ve bugün burada bulunma amacım da bu. Görüşmenin verimli olacağından emin olmak istiyoruz” dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Djukanovic: Vucic’in siyaseti 90’lı yıllarındakiyle aynı

Read Next

Taha Akgül Sırbistan’da finalde