Djukanovic: Vucic’in siyaseti 90’lı yıllarındakiyle aynı

Ülkesinin Avrupa Birliği’nin bir sonraki ilk üyesi olacağını düşünen Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic Özgür Avrupa Radyosu’na verdiği demeçte, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile iş birliğinin, bu siyasetçinin izlediği politikalar nedeniyle son yıllarda büyük ölçüde azaldığını söyledi.

Djukanovic, Vucic’in Avrupa yanlısı olduğundan şüphe duyduğunu söyledi.

Karadağ Cumhurbaşkanı, “Birisi, Sırbistan devletinin diğer ülkelerdeki Sırplar üzerinde bir patron gibi göründüğü bir siyaseti destekliyorsa, bu Avrupa siyaseti değildir. 1990’lardaki bu siyaset, hatırlarsanız, bizi savaşa sürükledi.“ diye vurguladı.

“O zamanlar da Sırbistan’ın Bosnalı Sırpları koruma arzusu vardı, bu yüzden bunun neye yol açtığını biliyoruz“, diyen Djukanovic, kendisinin de bu siyasetin içinde olması nedeniyle bu siyasetin yaratıcılarının kim olduğunu bildiğini açıkladı.

Bunlar, daha sonra Batı Balkanlar bölgesinde 150 bin kurbanla sona eren üç genişlemiş devlet oluşturma fikrini teşvik etmeye veya yenilemeye çalışan eski Yugoslavya bölgesindeki daha büyük ülkelerin kilit insanlarıydı.

Djukanovic, “Benim tutumum, Batı Balkanlar’daki tüm ülkelerin Avrupa Birliği’nde yer almaları gerektiği yönünde, ancak bu, koşulsuz olarak gerçekleştirilen, yüksek kaliteli kapsamlı sosyal reformlardan sonra elde edilecek. Bu nedenle, AB yolunda kestirmelere inanmıyorum.“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

İBU’da 8. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi’nin açılışı yapıldı

Read Next

Kurti ve Lajçak diyalog sürecini görüştü