İBU’da 8. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi’nin açılışı yapıldı

Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde (İBU) “Balkan Coğrafyası ve Türkoloji” konulu 8. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi’nin açılışı yapıldı.

Uluslararası Balkan Üniversitesi ev sahipliğinde, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet üniversitesi ortaklığında düzenlenen, Türk Dil Kurumu ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından desteklenen “Balkan Coğrafyası ve Türkoloji” konulu 8. Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi’nin açılış programı 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılışını Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Okur yaptı.

Akabinde kürsüye gelen, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Üzeyir Serdar Serdaroğlu, “Bu coğrafyada özellikle Üsküp’te neredeyse 600 yılı aşkın bir süredir Türkçenin olduğu, Türkçenin konuşulduğu ve on beşinci yüzyıldan itibaren bir eğitim dili olarak bu toprakların içerisine girmiş bir dildir.” dedi.

Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık misafir ve katılımcılara selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Programın ikinci bölümünde “Kuzey Makedonya’da Türkçenin dünü, bugünü ve yarını” paneli gerçekleştirildi.

Panele konuşmacı olarak Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Osman Emin, Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi’nden Prof. Dr. Numan Aruç ve eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat katıldı.

Açılış töreni sonrası konferansın düzenlenmesinde katkıda bulunanlara plaket takdimi yapıldı.

Read Previous

Kraliçe Elizabeth’in vefatı nedeniyle Londra Merkez Camisi’nde anma töreni düzenlendi

Read Next

Djukanovic: Vucic’in siyaseti 90’lı yıllarındakiyle aynı