Kurti: Sırbistan’ı Rama’dan çok daha iyi tanıyorum

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’ı Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın tanıdığından çok daha iyi tanıdığını ve Belgrad’a güvenilemeyeceğini söyledi.

Syri TV’ye konuşan Kurti, “Sırbistan’ın Kosova sınırında 50 ila 150 silahlı asker ihtiva eden toplam 48 saldırı üssü var. 28’i askeri, 20’si de jandarma üssü. Bunlar 2001 yılı ağustos ayına kadar boş tutulan 5 km’lik güvenik bölgesinde bulunuyor. Ağustos 2001 itibarıyla oraya girdiler” diye konuştu.    

Sırbistan’ın niyetlerini Rama’ya izah ettiğini söyleyen Kurti, bu üsler saldırı üssü olarak kategorize edilmiş olsa da Sırbistan’ın Kosova’ya yakın zamanda saldıracağına inanmadığını söyledi. 2022’de ordunun bütçesini yüzde 52 artırdıklarını vurgulayan Kurti, “Belgrad barışçıl gibi görünen bir şeyler söylediğinde dahi güvenmiyorum. Yaptıkları her şey provokatif” diye konuştu.

Rama ile bölgesel inisiyatifler hususunda görüş ayrılıkları olduğunu ifade eden Kurti, şahsen Sırbistan’ın Balkanlar’ı istikrarsızlaştıracağına inandığını zira Sırbistan’ın tarafsız bir ülke değil Kremlin yanlısı olduğunu söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Yüksek hava sıcaklıkları hafta sonuna kadar devam edecek

Read Next

Kamu çalışanları sendikası protestolarına Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda devam etti