Kamu çalışanları sendikası protestolarına Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda devam etti

Makedonya Sendikalar Federasyonu (SSM) üyeleri grevlerine bugün Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde devam etti.

Makedonya Sendikalar Federasyonu (SSM) üyeleri kamu sektörü çalışanlarının maaşlarına ya değişiklik yoluyla ya da genel toplu sözleşme yoluyla her işçi için 2 bin 806 denarlık lineer maaş artışı talep ediyor.

Makedonya Sendikalar Federasyonu (SSM) üyeleri bugün Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde Pazar gününün turistik yerlerde iş günü olmasını sağlayan yasal değişikliklerden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi ve işçiler için lineer ücret artışı talebini hatırlattı.

SSM Başkanı Darko Dimovski, “u Ticaret Yasası tarafından sağlanan artan katılım nedeniyle şu anda 2 806 dinarın derhal gerekli olduğunu kanıtlıyor, bu nedenle Bakan, tüm işçiler için doğrusal artış teklifini desteklemek ve kaybedilen hakkı iade etmek için yarın Hükümette size sesleniyoruz.” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Yovanka Trençevska da Makedonya Sendikalar Federasyonu ile bir toplantıya açık olduğunu ifade etmek üzere Bakanlık önüne çıktı.

İşçilerin haklarının ve tüm işçilerin yaşam kalitesinin arkasında dimdik durduklarını kaydeden Trençevska, “Bakanlık ve Hükümet olarak sosyal diyaloğun arkasında durduğumuza, sendikalarla diyalog yoluyla en iyi çözümleri getireceğimize söz veriyorum, çünkü işçi hakları için mücadele etmemizin tek yolu bu. İşçi haklarında iyileşme olacağına dair söz verdik, yeni bir genel toplu sözleşmeye varmak için sosyal diyalog başlatacağımıza ve işçi ücretlerinde istikrarlı bir artışı garanti edecek bir sistemi ilk ve son kez kuracağımıza söz verdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Kurti: Sırbistan’ı Rama’dan çok daha iyi tanıyorum

Read Next

Türkiye’ye gelecek gurbetçi sayısında bu yıl artış bekleniyor