Kuneva, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile görüştü

Avrupa Politikaları Koordinasyonu ve Kurumsal İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Miglena Kuneva, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile gerçekleştirdiği görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği ele aldı.

Başbakan Yardımcısı, “Göç sorunu dahil, ortak sorunlarımız ve ortak kararlarımız mevcut” dedi. Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, özellikle terörizmin engellenmesi ve terör faaliyetlerinin finansmanının önlenmesi ve bastırılması alanlarında iki ülkenin soruşturma makamları arasında sıkı işbirliği yapıldığını kaydetti. Akarca, Türkiye ile AB arasındaki geri kabul anlaşmasına varılmasında oynadığı rol nedeniyle Bulgaristan’a teşekkür etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Kamu Denetçisinin rolüne ve Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda (anayasa şikâyeti) bulunulması imkanına vurgu yaparak, Türkiye’de yargı sisteminde reform konusunda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Meglena Kuneva, AB üyesi ülkelerin de ilgilendiği üyelik kriterlerinin ve onların yerine getirilmesinin önemini belirterek, AB’ne üye devletlerin entegrasyonu sürecinde kanunların üstünlüğünün altını çizdi. Başbakan Yardımcısı, Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarından dolayı üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Kosova Başbakanı Mustafa’dan Mamuşa’ya destek sözü

Read Next

Hahn: Kriz şiddetle değil sadece siyasi yollarla çözülebilir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *