Kosova Başbakanı Mustafa’dan Mamuşa’ya destek sözü

Kosova’nın tek Türk Belediyesi’ni ziyaret eden Başbakan İsa Mustafa Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç tarafından karşılandı.

Kosova Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Diyaspora Bakanı Valon Murati’nin eşliğinde Mamuşa’da incelemelerde bulunan Başbakan Mustafa’nın , Mamuşa’nın çok yönlü kallkınmasında aldığı mesafeler hakkında olduğu gibi, bu belediyede gerçekleştirilen altyapı yatırımları, ekonomik kallkınma ve tarım üretiminde doğrudan yer alan tarımcıların desteklenmesi konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

Başbakan Mustafa , Mamuşa ziyaret sırasında randımanı yüksek olan domates seralarını da inceledi.

Mamuşa Belediyesi’nde çok önemli adımların atıldığını kaydeden Başbakan İsa Mustafa yaptığı açıklamada, bu beleiyeyi desteklemek ve öncelikli konuları çözmekle yükümlü olduklarını vurguladı. Belediyenin iyi yönetildiğini belirten Başbakan Mustafa, burada , altyapı, okul sağlık ve kültür kurumları gibi bir çok sorunların çözüme kavuşturulduğunu sözlerine ekledi.

Yerel Finans yasası’nda değişiklik yapılacak. İlçe sınırları ve nüfusu az olan be hak eden belediyeler konusunda kriterler uygun hale getirilecek. Dolayısiyle bu belediler, hayati önem taşıyan yatırımların hayata geçirilmesi için daha fazla kazanım elde etmeleri sağlanmalıdır. Mamuşa Belediye başkanının övgü dolu sözlerine rağmen küçük belediyelerde önemli yatırımların yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Başbakan Mustafa, ekonomşk ike zaman kazanımı bakımından Mamuşa’nın otoyola bağlanması sözünü verdi. Mustafa, mamuşa’ya içme ve sulama amaçlı su sağlanmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi. Başbakan Mustafa, bu konuda Radoniç Su Sistemi şirketi ile irtibata geçeceklerini ve Mamuşa’ya su sağlanması sorunun çözümlenmesi için gayret göstereceklerini belirtti.

Başbakan İsa Mustafa, Kosovalı hastaların Türkiye’de tedavi edilmesine sunduğu katkılarından dolayı Mamuşa Beelediye Başkanı Arif Bütüç’e teşekkürlerini ifade etti.

Mamuşa Belediyesi’nde elde edilenlerden dolayı memnuniyetini dile getiren Belediye Başkanı Bütüç, bazı somut konularda Hükümetten destek istedi. Bütüç, Mamuşa’nın otoyola bağlanması, belediyeye su temin temin edilmesi ve domates festivaline destek verilmesini talep etti. “ Kosova Cumhuriyeti’nde diğer topluluklara örnek teşkil etmekteyiz. AB ile entegre olmuş devletimiz Kosova için her zaman çalışacağız” şeklinde konuşan Belediye Başkanı Arif Bütüç, belediye ilan edildiği günden itibaren Mamuşa’ya 11 milyon Euro yatırım yapıldığını, ilk ve orta okula, sağlık ocağına, belediye binasına, yollara ve caddelerin ışıklandırılmasına sahip olduklarını , sadece otoyola bağlanmak ve içme ile sulama suyunun temin edilmesinin gerekli olduğunu kaydetti.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

İslam İşbirliği Teşkilatı 13. İslam Zirvesi başlıyor

Read Next

Kuneva, Türkiye Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca ile görüştü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *