Avrupa Parlamentosu’nun Kuzey Makedonya daimi raportörü olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH- Renew Europe(Avrupa’yı Yenile) AB Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Kuzey Makedonya’ya resmi ziyarette bulunuyor.

AP milletvekili İlhan Küçük ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

AP milletvekili Küçük ikili sorunların ikili formatta çözülmesi gerektiğini belirterek, “Tarih tarihçilere bırakılmalıdır. Herhangi bir çerçevenin önemli bir parçası iyi komşuluk ilişkileridir. Gelecek nesiller için sağlıklı ve iyi komşuluk ilişkileri inşa etmek için karşılıklı güveni yeniden tesis etmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Ortak tarih komisyonunun çalışmalarına devam etmesi gerektiğine dikkati çeken Küçük, “Tarihsel konular yetkili tarihçiler tarafından ele alınmalıdır. Tarih görüşmeleri profesyonellere bırakılmalıdır. Politikacılar, politik kararlar almaktan sorumludur, onları halının altına saklamak ve tarihçileri suçlamakla değil.” şeklinde konuştu.

Küçük, siyasetçiler olarak rollerinin duvar örmek değil, onları yıkmak ve Kuzey Makedonya ve Bulgaristan vatandaşlarının daha müreffeh bir dünyada yaşamak olduğuna dikkat çekti.

Önceki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 394 kişiye ceza kesildi

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski’den kimlik kartlarda etnik paragraf açıklaması