Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendaorvski, ülke kamuoyunda son günlerde tartışılan kimlik kartlarına etnik paragraf eklenmesi ile ilgili görüş bildirdi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, MKD.mk Haber Sitesi’nde yayınlanan mülakatında kimlik kartlarına etnik kimliği belirten paragrafların eklenmesine kişisel olarak karşı olduğunu, fakat yasanın meclisten geçmesi halinde imzalayacağını söyledi.

Pendarovski, “İktidar koalisyonu kabul ederse, çoğunluk varsa ve kanun olağan usulde geçirilirse, böyle bir tavra karşı bir kararname imzalamamak için çok büyük argümanım yok. Ama şahsen kimlik kartlarında etnik köken olması gerektiğine katılmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Dünyada etnik köken ya da dinin belirtildiği demokratik bir devlet bulunmadığını kaydeden Pendarovski, “Beni rahatsız etmiyor, böyle bir hükümle bu yasa çıkarılırsa devleti parçalayacağını ve olumsuz sonuçları olacağını düşünmüyorum. Şahsen ben kabul etmiyorum, ancak bu şekilde oy kullanırlarsa, kararnameyi imzalayacağım, ancak bu detayın kimlik kartlarında olması gerektiğine katılmıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Küçük: Kuzey Makedonya ve Bulgaristan arasındaki güven yeniden sağlanmalı

Sonraki Haber

Saraybosnalı bıçak ustası Uyanış Büyük Selçuklu’dan etkilendi, Sultan Sencer kılıcı üretti