Kriva Palanka Belediyesi 2024 Kültür Şehri Seçildi

Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı, Kriva Palanka Belediyesi’nin 2024 Kültür Şehri seçildiğini açıkladı.

Kültür Bakanlığı tarafından e-hizmetlere yönelik Ulusal Porta https://uslugi .gov.mk’da yayınlanan ilan sonrasında komisyon kararı ile Kriva Palanka Belediyesi’nin 2024 yılında “Kültür Şehri” etkinliğinin organizatörü olacağı belirtildi.

Veles (Köprülü) Belediyesi’nin de ilana başvuruda bulunduğu ifade edildi.

Başvuruların değerlendirilmesinin ardından, ilan şartnamelerinde belirtilen önceliklere, kriterlere ve ölçütlere uygun olarak Kültür Bakanlığı’nda görevli bir komisyon, Kriva Palanka Belediyesi’nin zengin bir program sunduğunu değerlendirdi.

Program, geleneksel ve modern sanat eserlerini içeren farklı türler ve estetik anlayışları sunuyor ve yerel ve uluslararası sanatçıların katılımını içeriyor.

Kriva Palanka Belediyesi, altyapı ve insan kapasitesini kullanarak yıl boyunca kültürel içerikleri sağlayacak ve kültürde uluslararası bağlantı ve işbirliğini mümkün kılacak. Program, belediyede kültüre erişilebilirlik ve birçok genç yerel sanatçı ve yazarın katılımını içeren 55 projeyi içermekte.

Etkinlik Mart ayında başlayacak ve yıl sonuna kadar devam edecek.

“Kültür Şehri” etkinliği, 2004 yılında kültürel gelişimi dengeli bir şekilde desteklemeyi, kültürel değerlere vatandaşların erişimini sağlamayı ve yerel düzeyde kültürü canlandırmayı amaçlayarak başlatıldı.

İlana, Üsküp Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri hariç olmak üzere Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ndeki tüm belediyeler katılmaktadır.

Read Previous

Shkupi’ye dört yabancı takviye

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kuzey Batı Makedonya Ticaret Odası’nı ziyaret etti