Cumhurbaşkanı Pendarovski, Kuzey Batı Makedonya Ticaret Odası’nı ziyaret etti

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski bugün Kuzey Batı Makedonya Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Kuzey Batı Makedonya Ticaret Odası ziyaretinde oda başkanı Mendi Kura, Yönetim Kurulu üyeleri ve oda üyesi şirketlerin temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Ziyaret çerçevesinde, oda organlarının akademik kurumlarla işbirliği içinde hazırladığı Hızlandırılmış Kalkınma Ekonomik Manifestosu ilk kez Cumhurbaşkanı Pendarovski’ye sunuldu.

Manifesto, bağımsızlığından bu yana devletin ekonomik akışlarına genel bir bakış sunuyor ve şu ana kadarki başarısızlıkların tespit edilmesine olanak tanıyor. Aynı zamanda ekonomik büyüme ve kalkınma için daha ileri adımların atılmasına yönelik bir rehber niteliğinde olup, kurumların daha verimli olması için gerekli reformlara da işaret etmekte.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Ekonomi Manifestosu’nun hazırlanmasını memnuniyetle karşılayarak, önümüzdeki dönemde odaklanılması gereken öncelikli alanların belirlenmesinin özellikle önemli olduğuna işaret etti ve odanın yeni yatırımları, yeni istihdamı ve sürdürülebilirliği teşvik etme çabalarına destek verdi.

Ekonomik büyüme ve devletin gelişmesi, iş dünyasının öngörülebilirlik, hukuki kesinlik ve kesinlik gerektirdiğine işaret eden Pendarovski, ülkenin önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği’ne üyelik yoluna devam etmesi gerektiğini belirtti.

Odaya üye firma temsilcileriyle yapılan görüşmede, iş dünyasının güncel ekonomik ve politik gelişmeler karşısında karşılaştığı zorluklar ve sorunların yanı sıra, konuya daha fazla katılım sağlanması gerektiği konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu.

Read Previous

Kriva Palanka Belediyesi 2024 Kültür Şehri Seçildi

Read Next

Adalet Bakanı Loga Lahey’e iki günlük çalışma ziyaretinde bulunacak