Kovaçevski: Yeni Avrupa teklifi, Meclis’teki Kararla tam uyum içinde

Kuzey Makedonya Dimitar Kovaçevski, AB üyelik sürecinde Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’ya yönelik vetonun kaldırılmasını öngören yenilenmiş Fransız teklifinin meclisteki Karar ile tam uyum içinde olduğunu söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündemdeki konular hakkında konuştu.

Kovaçevski, “Yeni Avrupa teklifi, Hükümet’in, Başbakan olarak benim ve yetkili kurumların, devletin yurt dışında ve yurt içinde çıkarlarını sorumlu bir şekilde temsil ettiğini gösteren Parlamento Kararı ile tamamen uyumludur.” diye konuştu.

Bulgaristan Cumhuriyeti ile yürütülen müzakerelerde devletin tutumuna her açıdan sadık kaldıklarının altını çizen Kovaçevski, kamu yararını ve Makedon ulusal kimliğini koruduklarını belirterek, bugünlerde ülkede tartışılan Avrupa teklifinin bizim görüşlerimizi ve açıkça ifade ettiğimiz görüşleri içeren bir öneri olduğunu da sözlerine ekledi.

Tüm belgelerle birlikte teklifin kamuoyuna duyurulduğunu ve aynı zamanda Bulgaristan Cumhuriyeti ile ikili protokolün de açıklanacağını söyleyen Kovaçevski, “Avrupa teklifinde, Makedon dilinin açık ve net kabulü için pozisyonlar belirledik. Teklifte yer alan Makedonca dili kesinlikle temiz ve dipnotsuz diğer AB dilleriyle eşdeğerdir. Yıllardır savaştığımız şeyi aldık – Makedon dilinde temiz bir formülasyon. Biz Makedonlar tarihimizle, dilimizle ve kimliğimizle tüm yönleriyle gurur duyuyoruz. Makedon halkını kimse asimile etmeyecek ve bu bir gerçek.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

“Evliya Çelebi’nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk “

Read Next

K. Makedonya şampiyonu Shkupi, Şampiyonlar Ligi’nde ilk maçına çıkıyor