Kovaçevski: Seçimler Mayıs’ta olacak

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, seçimlerin Mayıs ayında olacağını ve iktidar koalisyonundaki Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) ile anlaşmalarının açık olduğunu söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Mayıs ayındaki seçimlerin olağan döneminde düzenlenmesi için yeterli alan olduğuna inanıyorum ve Meclis’te daha geniş bir fikir birliğine varıldığında siyasi partilerin nihai tutumları hakkında bilgi vereceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

Tüm personel kararları resmi parti organları tarafından yürütüleceği için kamuoyuyla paylaşılacağını kaydeden Kovaçevski, SDSM ve BDİ’nin açık bir koalisyon anlaşmasına sahip olduğunu ve Arnavut İttifak’ın (AA) ekonomik açıdan müreffeh bir devlet ve toplumu en üst düzeyde sosyal adalet ve demokrasiyle, medya özgürlüğü ve yönetimle tartışma kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

BDİ ile 2020’de yayınlanmış net bir koalisyon anlaşmaları olduğunu ifade eden Kovaçevski, ‘’Elbette kendileriyle de yöntemler tartışılıyor ama bir sonraki seçimlerde partileri bir araya getirecek en önemli şey, geniş bir cepheye öncülük edecek bir Avrupa koalisyonuna ulaşma hedefi. Bundan sonra gelecek tüm detaylar ve kadro kararları tarafların resmi organları tarafından yürütüleceği için kamuoyuyla paylaşılacaktır.’’ diye konuştu.

Read Previous

Avrupa Komisyonu Kosova raporu görüşüldü

Read Next

Yunanistan’da Kovid-19 kaynaklı ölüm oranında artış