Avrupa Komisyonu Kosova raporu görüşüldü

Avrupa Entegrasyon Komisyonu, Almanya Büyükelçisi Jorn Rohde ve AB’nin Kosova Ofisi Şefi Tomas Szynog’un da katılımıyla, 2022 Avrupa Komisyonu Kosova raporunu görüştü.

Almanya’nın Kosova Büyükelçisi Jorn Rohde, iktidar ile muhalefet arasında işbirliği eksikliğine değinerek, uluslararası anlaşmaların oylanmaması nedeniyle Kosova’nın 400 milyon euro kaybettiğini söyledi.
Rohde ayrıca, Kosova’ya Sırbistan ile varılan anlaşmaların uygulanması için daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulundu.

AB’nin Kosova Ofisi Şefi Tomas Szynog, AB’nin Batı Balkanlar’ın entegrasyonuna yönelik büyüme planının tüm devletler tarafından ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Szynog, “Avrupa Komisyonu Ukrayna ve Moldova’nın yanı sıra Gürcistan ve Bosna-Hersek’e de somut tavsiyelerde bulundu. Bu sonuçların önümüzdeki haftalarda tartışılması gerekiyor ama önemli olan AB-Balkan Avrupa Zirvesi’nin de yapılması ve ardından Konsey’in bu tavsiyeleri onaylaması ve bu sonuçların resmi AB politikalarına aktarılmasıdır”dedi.

Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi ise, Avrupa Birliği’nin Kosova’ya yönelik yaptırım tedbirlerini “mümkün olan en kısa sürede” kaldırması gerektiğini belirterek, bunların Raporun değerlendirilmesini etkilediğini söyledi.


Kosovaport

Read Previous

Hırvat uyuşturucu baronu yakalandı

Read Next

Kovaçevski: Seçimler Mayıs’ta olacak