Kovaçevski: Referandum geri dönmek anlamına gelecek

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, müzakerelerin başlamasıyla kalkınmaya yeni bir sayfa açıldığını ve referandum geri dönüş anlamına geleceğini söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Kanal 5’te katıldığı programda ülkenin Avrupa entegrasyonunun önündeki engeli kaldıran revize edilmiş Fransız teklifinin kabulü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kovaçevski, AB ile müzakerelere fiilen başlanan 19 Temmuz’da vatandaşların demokratik ve Avrupa Birliği’ne üye olacak bir ülke için şimdiden karar vermiş olduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz dönemde stratejik konuları yeniden şekillendirmek anlamına gelen iki ana sorunu çözdüklerini kaydeden Kovaçevski, “İlk konu, Makedon Ortodoks Klisesi’nin otosefalisinin tanınması ve diğer Ortodoks kiliseleriyle kanonik birliğe kabul edilmesiydi. İkinci karar, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Meclisi tarafından kabul edilen ve Avrupa Konseyi’nin AB ile müzakerelerin başlatılmasına ilişkin önerisinin oy çokluğu ile kabul edildiği Avrupa Birliği ile müzakerelerin başlatılmasıdır.” diye konuştu.

Tarama sürecinin başladığını ve bununla birlikte ülkenin gelişiminde yeni bir sayfa açtığını hatırlatan Kovaçevski, “Hiç kimsenin yayınlamadığı bir anketten bahsettiğiniz için, bazı muhaliflerin olduğunu, AB üyeliği isteyen vatandaşlarımızın % 70’in üzerinde olduğunu belirtmek zorundayım. Hiç kimse herhangi bir referandum sorusundan bahsetmedi ve olabilecek tek referandum sorusu Avrupa Birliği’ne üye olmak isteyip istemediğimizdir. Böyle bir referandum sadece geriye gidecek ve masraflara yol açacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Referandum ısrarından dolayı ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’yi eleştiren Kovaçevski, “Bu söylem (referandum) adece VMRO – DPMNE’nin iç siyasi kullanımı içindir ve AB üyeliğine karşı olan sadece iki siyasi parti vardır, Meclis’teki sonuçları da desteklemeyen VMRO DPMNE ve Levica.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Shkupi kafilesi İrlanda’da sorun yaşadı

Read Next

Rusya’dan Kuzey Makedonya’ya tank tepkisi