Kovaçevski: Koridor 8, ülkenin yeni bir ekonomik ve kalkınma dürtüsüdür

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Koridor 8’in ülkenin yeni bir ekonomik ve kalkınma dürtüsü olduğunu söyledi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski bugün Kalkandelen’de Kalkandelen – Gostivar, Gostivar-Bukoyçani, Trebenişte-Struga-Kafasan arasında modern bir otoyol inşaatının başlangıcı olan Koridor 8 projesinin temel atma törenine katıldı.

Başbakan Kovaçevski burada yaptığı konuşmada, “Bugünkü hareket, ülkemizin şimdiki ve gelecekteki nesillerinin, ayrıca doğuda ve batıda birbirine bağlı iki komşu ülkemizin yararını ve zarafetini göreceği ciddi bir stratejik ve devlet adamlığı başarısının başlangıcıdır. Koridor 8’e ve oradan geçecek herkese. Bu Hükümet, ister iç ister dış mesele olsun, ülke için önemli stratejik konuların uygulanmasına önem verdiğini yıllardır kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

Kovaçevski, jeo-stratejik konumu ve Koridor 8 ile hem bölgede hem de ötesinde kaçınılmaz bir ulaşım rotası haline gelindiğini vurguladı.

Koridor 8’in inşası, Kuzey Makedonya’nın ulaşım için daha az maliyet, daha hızlı ulaşım, bağlantı ve entegrasyon ve ayrıca ülkenin ekonomik ve bölgesel kalkınması anlamına geldiğini kaydeden Kovaçevski, “Bugün, Koridor 8’in batı kısmını inşa etmek için güçlü bir inşaat atağı başlıyor. Koridor 8’in mihenk taşı, yalnızca yeni bir yol altyapısının başlangıcı değil, aynı zamanda yeni yatırımların, yeni pazarların açılmasının, yeni işbirlikleri için fırsatın da mihenk taşıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Kurti kovdu, Rama aldı

Read Next

Karadağ’ın yeni Cumhurbaşkanı Milatovic, AB yolunda kararlı olduklarını söyledi