Karadağ’ın yeni Cumhurbaşkanı Milatovic, AB yolunda kararlı olduklarını söyledi

Karadağ’da, 2 Nisan’da yapılan seçimde 8. Cumhurbaşkanı seçilen eski Ekonomi Bakanı Jakov Milatovic, Avrupa Birliği (AB) üyelik yolunda kararlı olduklarını bildirdi.

Milatovic, Associated Press (AP) ajansına verdiği mülakatta, ülkede kendi döneminde atılacak adımlara yönelik açıklamalarda bulundu.

Dış politika önceliklerinin ülkenin AB üyeliğinin hızlandırılması olduğunu belirten Milatovic, “Umarım Karadağ, görevde olduğum gelecek 5 yılda AB’nin yeni üyesi olur.” diye konuştu.

Milatovic, selefi Milo Djukanovic’in 2 Nisan’da düzenlenen cumhurbaşkanı seçimini kaybetmesinin temel nedeninin “yolsuzluk” olduğunu savunarak, seçim zaferinin, Avrupa değerlerinin zaferi olduğuna inandığını söyledi.

– “Bir ülkenin, başka bir ülkenin bağımsızlığına saldırısına ne Avrupa’da ne de Karadağ’da destek olacak kimse var”

Sırbistan ile Karadağ ilişkilerinin Djukanovic döneminde kötüleştiğini ifade eden Milatovic, bu ilişkilerin düzeltilmesi için çalışmalar yürüteceğini vurguladı.

Milatovic, Batı Balkan ülkelerinin geleceğinin AB’de olduğunu düşündüğünü belirterek, Karadağ’ın bu yolda kararlı olduğunu ve bölgeden AB’ye girecek ilk ülkenin Karadağ olacağına inandığını kaydetti.

Karadağ’ın gelecekte de devam ettirmesi gereken AB odaklı politikasının, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı noktasında önem arz ettiğine dikkati çeken Milatovic, “Bir ülkenin, başka bir ülkenin bağımsızlığına saldırısına ne Avrupa’da ne de Karadağ’da destek olacak kimse var.” dedi.

– Milatovic, ülkesinin 8. cumhurbaşkanı seçildi

Balkan ülkesi Karadağ’da cumhurbaşkanı seçiminin birinci turu 19 Mart’ta düzenlenmiş, 7 adaydan hiçbiri yüzde 50 üzerinde oy alamadığı için seçimin ikinci turu 2 Nisan’da yapılmıştı.

İlk turda oyların yüzde 35,3’ünü alan mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic, ikinci turda oyların yüzde 40’ını alarak mağlup olmuştu. Milatovic ise ilk turda oyların yüzde 28,9’unu almış, ikinci turda oyların yüzde 60’ını elde ederek ülkenin 8. cumhurbaşkanı seçilmişti.

Djukanovic, seçim sürecinde rakibi Milatovic’in “Sırbistan ve Rusya’nın adamı” olduğunu, seçimi kazanması durumunda ülkenin Rusya’ya yaklaşacağını savunmuştu.

Mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic’in görev süresi, 19 Mayıs gecesi sona erecek.

AA

Read Previous

Kovaçevski: Koridor 8, ülkenin yeni bir ekonomik ve kalkınma dürtüsüdür

Read Next

Finlandiya resmen NATO’nun 31’inci üyesi oldu