Kovaçevski: Bulgaristan ile müzakereler biri karnımızı bıçakla kesiyormuş gibi hissettirdi

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Bulgaristan ile müzakerelerle ilgili “Biri karnımızı kesiyormuş gibi hissettirdi.” nitelendirmesinde bulundu.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Avrupa İşleri Sekreterliği tarafından düzenlenen ve Avrupa Komisyonu’nun Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin 2022 ilerlemesine Raporuna adanmış “Avrupa yolunda: yeni reformlar, yeni fırsatlar” etkinliğinde konuşma gerçekleştirdi.

Avrupa Komisyonu’nun iki gün önce gelen raporunun bir belgeden çok daha fazlası olduğunu kaydeden Kovaçevski, “Bizim için doğru yolda olduğumuzun açık bir teyidi ve nereye yürümemiz gerektiğine dair daha da net bir istikamettir ve yürümek ancak Avrupa yoluna doğru hızlandırılmış bir hızla mümkündür. Kuzey Makedonya’yı dönüştürmesi ve Avrupalılaştırması gereken reformlara olan bağlılığımız, bu Raporun olumlu değerlendirmelerine yansımaktadır. Uyguladığımız reformların sürdürülebilir olduğunu kanıtlıyor ve ilerlemeyi kaydediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlerleme raporunun, daha önce hiç olmadığı kadar net mesajlar gönderdiğini söyleyen Kovaçevski, raporda ülkede biri AB destekçisi diğer AB engelleyicisi iki ana konseptin mevcudiyetinden bahsedildiğini belirtti.

AB ve NATO üyelik için ülkenin isim değişikliği ve Bulgaristan vetosu gibi ağır bedeller ödediğini hatırlatan Kovaçevski, “Ben ve bu ülkenin vatandaşları adına yapılan bu görüşmeler (Bulgaristanla yapılan görüşmeler) bir duyguya neden oldu, bu duyguyu yaşadım ve sanki biri karnınızı bıçakla kesiyormuş gibi hissettiren yurttaşların duygularını paylaşıyorum. Ama günün sonunda, ülkenin AB’ye gidip gitmeyeceği, ekonomik ilerlemenin, sosyal adaletin ve demokrasinin egemenliğinin olduğu yerde bir karar vermeniz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

K. Makedonya 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacak

Read Next

Türkiye’den Balkanlara ihracat 9 ayda 15,5 milyar doları aştı