K. Makedonya 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacak

Makedonya Radyo Televizyonu (MRT) Müdürü Maryan Cvetkovski, Kuzey Makedonya’nın 2023 Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmayacağını açıkladı.

Makedonya Medya Servisi, bağımsızlıktan sonra ilk kez Makedonya’nın Avrupa’nın en büyük müzik etkinliğinin parçası olmayacağını doğrulayan yönetmen Marjan Cvetkovski’den resmi bilgi istedi.

Cvetkovski konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Evet Eurovision’a katılmayacağız. Kayıt ücretini ödemedik. En büyük sorun, İngiltere’de seyahat etmenin ve kalmanın neden olacağı elektrik ve yüksek maliyetlerdir. Bu durum nedeniyle tüm masraflar düşürüldü, bu yüzden Eurovision’a katılım için ödenmesi gerekenleri bile elektrik için ödemeye yönlendirdik.” diye konuştu.

Makedonya, bağımsızlığından bu yana ilk kez Eurovision Şarkı Yarışması etkinliğine katılmayacak.

1991’den bugüne kadar Avrupa Yayın Birliği’nin taleplerini yerine getiremediğimiz veya finallere giremediğimiz için birkaç kez katılamadık, bu yüzden kurallara göre ara verdik.

Eurovision 2023 Liverpool’da yapılacak. Ukrayna bu yılki yarışmayı kazandı, ancak Rusya ile olan ihtilaf nedeniyle etkinliğin Ukrayna topraklarında düzenlenmesi mümkün değil.

Read Previous

Yarından itibaren hava güneşli olacak

Read Next

Kovaçevski: Bulgaristan ile müzakereler biri karnımızı bıçakla kesiyormuş gibi hissettirdi