Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Bulgaristan ile diyalogun Avrupa değerlerine, saygıya ve onurlu bir müzakereye dayanması gerektiğini söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski hükümetinin 100 günlük görev süresi münasebetiyle yaptığı konuşmada, tartışmanın çoğu zaman milliyetçiler tarafından yapılmasına rağmen, Avrupa odaklı olan iki ülke hükümetlerinin, iki ülke arasında müzakerelerin başlamasını sağlayacak, olumlu ve ileriye dönük bir anlatıyı dayatmakla yükümlü olduğunu söyledi.

Ülkenin AB entegrasyon süreciyle ilgili olarak konuşan Kovaçevski, ülke olarak son otuz yılda çok şey yaptığımızı ve çok şeyden vazgeçtiğimizi ve AB’nin ülkeyle ilgili dört olumlu raporuyla teyit edilen AB üyelik kriterlerini karşılandığını belirtti.

Kovaçevski, “Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve tüm AB üye ülkelerinden sürekli olarak aldığımız destek önemlidir, ancak üyelik uzlaşmaya bağlıdır. Ne yazık ki, son Bulgar hükümetinin Kuzey Makedonya ile ilgili ilk hükümetler arası konferansın başlangıcına koyduğu veto nedeniyle komşu bir ülkeyle bir sorunumuz var.” diye konuştu.

Önceki Haber

Mescid-i Aksa ramazanda dünyanın dört bir yanından Müslümanları ağırladı

Sonraki Haber

Vodno’daki teleferikin çalışma saati uzatıldı