Kovaçevski: Bir sonraki parlamento seçimleri 2024’te normal dönemde yapılacak

Kuzey Makedonya Başbakanı ve SDSM Genel Başkanı Dimitar Kovaçevski, bugün hükümet koalisyonundaki partnerleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Başbakan ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Dimitar Kovaçevski tarafından düzenlenen toplantıya Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti, Alternativa Partisi Genel Başkanı Afrim Gaşi ve koalisyonda yer alan diğer parti başkanlarının yanı sıra Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas ve Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı Enes İbrahim de katıldı.

Toplantının ardından Başbakan Dimitar Kovaçevski basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Genel seçimlerin kendi zamanında düzenleneceğinin altını çizen Kovaçevski, “Erken seçim vatandaşın sorunlarını çözmeyecek, derinleştirecek, o yüzden bu konuyu kapatıyoruz. bir sonraki parlamento seçimleri 2024’te normal dönemde yapılacak.” diye konuştu.

Kovaçevski, “Krize, yeni bir kriz karşıtı önlemler paketi, sistematik reformlar, üst düzey yolsuzluğa karşı seçici olmayan mücadele ve seçim mevzuatının AGİT / ODIHR tavsiyeleriyle uyumlu hale getirilmesiyle yanıt vermeye devam ediyoruz. Erken seçim şantajlarını ve yasama organını bloke etme girişimlerini mantıksız buluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Kovaçevski, Hükümet olarak Fransa’nın Kuzey Makedonya’nın AB ile vetosunu ve müzakere çerçevesini yükseltme önerisi hakkında, AB üye ülkelerinin bunu birbiriyle uyumlu hale getirene kadar yorum yapmayacaklarını söyledi.

Müzakere çerçevesindeki dilin Makedonya ve Bulgaristan’ın tek taraflı beyanları ile açıklanmasının kabul edilebilir olup olmadığı sorusuna Başbakan, Makedon dilinin müzakere çerçevesinde saf Makedon dili olması gerektiğini yanıtladı.

Read Previous

Shkupi, Fenerbahçe U19 Takımı teknik direktörü ile görüşmelere başladı

Read Next

Bakan Çavuşoğlu: Balkanların 90’ların karanlık günlerine dönmesine izin vermeyeceğimizi defalarca söyledik