Kovaçevski: Arnavut Belediyeler Birliği önerisi anlamsız ve kabul edilemez

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Alternativa Partisi’nden gelen Arnavut Belediyeler Birliği önerisinin anlamsız ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, Gostivar’da bulunduğu çalışma ziyaretinde Alternativa’nın Arnavut Belediyeler Birliği önerisi sorusuna, “Kuzey Makedonya’da bir Arnavut Belediyeler Birliği önerisi kabul edilemez, anlamsız, Avrupa ​​ve Amerika yanlısı değil.” yanıtını verdi.

Dün konuyla ilgili partisinden de bir açıklama yapıldığını anımsatan Kovaçevski, “Ülkemizdeki ilişkiler, hem Makedonlar hem de Arnavutlar olmak üzere tüm siyasi partilerin temsilcileri tarafından imzalanan, ABD ve Avrupa Birliği tarafından garanti altına alınan Ohri Çerçeve Anlaşması ile çözümlenmiştir. Ohri çerçeve anlaşmasına dayanarak, Kuzey Makedonya bugün devletteki tüm etnik toplulukların haklarının bir arada yaşama ve gerçekleştirme örneğini temsil ediyor ve bu temelde ülkemizde hakların korunması ve geliştirilmesi için kurumlar inşa edildi. Avrupa’daki diğer tüm ülkelere kıyasla en yüksek düzeyde daha küçük topluluklar.” ifadelerini kullandı.

Kosova’da da iki taraf arasında imzalanan ve Kosova’da geçmişte var olan sorunları çözen farklı bir anlaşma olduğunu ifade eden Kovaçevski, “Biz burada haklarımızı, nasıl yaşayacağımızı, nasıl ilerleyeceğimizi hep birlikte belirledik ve buna dayanarak NATO üyesi, AB ile müzakere eden bir ülke olduk ve ülkemizin güvenlik ve istikrarı böyle bir noktada. Berlin sürecinden tüm Batı Balkan ülkeleri tarafından imzalanan anlaşmaların ülke emanetçisinin Dışişleri Bakanlığımıza emanet edildiği 2001 yılından sonra üst düzey inşa edilmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

SpaceX, uzaya gönderilecek roketteki teknik arıza nedeniyle fırlatmayı durdurdu

Read Next

“Bağ-lar: Edebiyat, Düşünce ve Kültür Dergisi Üzerine Bir Değerlendirme (2022 / 1)”