Kosova’ya İkinci ABD’li Diplomat Tayin Edildi

Sırbistan ile Kosova arasında, AB arabuluculuğunda imzalanan ve Kosova içerisinde “Sırp Belediyeler Birliği” kurulması çalışmaları Kosova’da vatan bütünlüğünü tehdit ettiği için hükümetle muhalefet arasında sık sık yaşanan çatışmalarda ABD’den yeni gönderilecek diplomat hükümete destek verecek.

Amerika Birleşik Devletleri Kosova kurumlarında normal bir duruma dönülmesi ve Beyaz Saray’ın resmi Kosova yönetimine desteğini teyit etmek için Priştine’ye bir diplomat daha göndermeyi kararlaştırdılar.

Kosova kurumları içindeki kaynaklara göre ABD-nin Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Hoyt Brian Yee, önümüzdeki 26 Ocak Salı günü Kosova’ya bir ziyaret gerçekleştirecek.

Aynı kaynaklar, ABD yüksek yetkilisi Hoyt Brian Yee’in Başbakan İsa Mustafa ve Dışişleri Bakanı Hashim Thaçi ile görüşeceğini teyit ettiğini bildiriyorlar.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Yee’in bu ziyaretinde Meclis’te gözyaşartıcı sahnelerin tekrarlanmamasını talep ederek Kosova’da siyasi gerginliğin düşürülmesi ve muhalefetin kurumlara dönmesine dair Beyaz Saray’ın taleplerini dile getireceği öğreniliyor.

Aynı kaynaklar ayrıca Amerikalı diplomatın Kosova’nın Sırbistan ile diyaloga devam etmesi ve diyalogda varılan anlaşmaları uygulaması için ABD Hükümeti’nin taleplerini tekrarlayacağını açıklıyorlar.

Kosova’da yoğun bir şekilde tartışılan ve muhalefetin hemen her hafta mecliste gaz bombalı eylemlerine neden olan Sırp Belediyeler Birliği, ülkede Bosna Hersek’tekine benzer bir siyasi yapılanmaya neden olacağı gerekçesiyle ülke birliğine ciddi bir tehdit olarak duruyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Karadağ’da Hükümet Karşıtı Protesto

Read Next

AB’den Twitter Mesajı: Anlaşmaya İmza Atan Herkes, Özel Savcılığa Saygı Göstermelidir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *