Karadağ’da Hükümet Karşıtı Protesto

Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da muhalefetteki Demokratik Cephe (DF) tarafından meclis binası önünde hükümet karşıtı protesto düzenlendi. Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı protestoya katılan göstericiler, yapılan konuşmaların ardından olaysız dağıldı. ( Miloš Vujovic – AA )

Karadağ’ın Başkenti Podgoritsa’da geçici hükümetin kurulması ve adil seçimlerin yapılmasını isteyen muhalefet partisinin üyeleri gösteri düzenledi.

Meclis binası önünde toplanan göstericiler, Meclis Başkanı ve Sosyal Demokratik Partisi (SDP) Genel Başkanı Ranko Krivokapic’in alana gelmesi ve istifasını sunması çağrısında bulunarak, hükümete güvenmediklerini ifade etti.

DF Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeni Sırp Demokrasi Partisi Genel Başkanı Andrija Mandic, alanda yaptığı konuşmada, Karadağ’ın yabancı büyükelçiliklerin yönetiminde bir “krizin” içerisinde bulunduğunu savunarak, “Ülkemizdeki krizi halkın isteğine göre çözmek yerine her ülke kendi çıkarı hangi yöndeyse o şekilde müdahale ediyor” dedi.

DF yetkililerinden Milan Knezevic de yarın mecliste düzenlenecek hükümete güven oylamasında muhalefete “hayır” oyu kullanmaları çağrısında bulunarak, “Eğer yarın evet oyu çıkarsa, meclis yıkılmış bir harabe halini alacaktır. Bu, seçim hırsızlığının yapıldığının kanıtı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı protestoya katılan göstericiler, yapılan konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

Yaklaşık 4 aydır protestolarına devam eden muhalefet partisi üyeleri, ülkede adil seçimlerin yapılması için mevcut hükümetin istifasını ve yerine geçici kabinenin kurulmasını talep ediyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Bulgaristan Başmüftüsünü Seçti

Read Next

Kosova’ya İkinci ABD’li Diplomat Tayin Edildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *