Kosova’nın yaklaşık1,6 milyon nüfusa sahip olması bekleniyor

Kosova İstatistik Ajansı İcra Müdürü Avni Kastrati, nüfus sayım sürecinin tamamlandığı Kosova’da nüfusun yaklaşık 1,6 milyon nüfusün olacağını belirtti.

Avni Kastrati  düzenlediği  basın toplantısında, nüfus sayımı hakkındaki verilerin Temmuz ayının ilk yarısında yayınlanacağını,  ancak sürecin bittiği son günlere ve yapılan ilave günlerin hesaba katılması gerektiğine göre beklentiler bu şekilde polduğunu kaydetti.

Kosova’nın yaklaşık 1,6 milyon nüfusa sahip olacağına işaret eden Kastrati, ayrıca diasporada yaşayan 600 bin vatandaşın kayıt altına alındığını açıkladı.

Verilerin bir kısmının Temmuz ayı içinde yayınlanacağını, nihai verilerin ise 6 ay sonra açıklanacağını belirten Kastrat,  tüm toplulukların nüfus sayımı sürecine katıldığını, ancak Kuzey’deki Sırpların sadece bir kısmının bu sürece katıldığını söyledi.

Bu süreç kuzeydeki dört belediyede Kuzey Mitroviça, Leposaviç, Zubin Potok ve Zveçan’da  yapılmadı. Sırpların çoğunluğu, güneydeki diğer belediyelerde Sırplar,  Belgrad’ın daveti üzerine çoğunlukla süreci boykot etti.

kosovaport

Read Previous

ABD’de bazı işverenler, Filistin’e destek gösterilerine katılan üniversite mezunlarına ayrımcı yaklaşıyor

Read Next

Bulgaristan Çarı Ferdinand’ın naaşı, Sofya’ya götürülecek