Kosova’nın Bağımsızlığının 8. Yıl Dönümü

Kosova,  bağımsızlığının 8’inci  yıldönümünü törenlerle kutluyor.Merkezi kutlamaların  adresi başkent Priştne’deki  “ Zahir Pajaziti” meydanı oldu. Kosova Güvenlik  Kuvvetleri ve Kosova Polisi’nin resmi geçidi, törene damga vurgu.

Resmi geçit programını izlemek için meydana akın eden  binlerce vatandaş, Güvenlik Kuvvetleri mensuplarının geçitini  uzun uzun alkışladı.

33

Devlet erkanı ile yabancı ülke misyon şeflerinin  katıldığı törende konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga,  bugünün, özgürlüğün, vatandaşlar için bir doğuşun kutlandığı gün olduğunu belirtti. “Kosova acımız ve gururumuzdur” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Jahjaga, bugünün , önceki nesillerin  canları feda ettikleri gün olduğunu vurguladı.

Muhalefete de gönderme yapan  Cumhurbaşkanı Jahjaga, “geleceğimizi şiddete başvurmadan değiştirebiliriz” dedi.

jahjaga

Kosova’nın, uzun süren savaşın ardından dönüşü olmayan bir gerçeği teşkil ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, “ Kosova’ya sürekli olarak destek veren ABD ile ebediyen dostluk sürecektir. Kosova, demokrasisi sınamalardan geçen bir devlettir. Bu nedenle hem cesur hem de  istekli olmalıyız. Devlet temellerinin pekiştirilmesi için tekrar birlik ve beraberliği tesis etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa da törende yaptığı konuşmada, Kosova’nın, devletin en büyük bayramını kutladığını vurguladı. Kosova Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 8’inci yıldönümünün,  Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) komutanlarından Zahir Pajaziti ile Kosova’nın ilk devlet başkanı İbrahim Rugova’nın isimlerini  taşıyan meydanlarda kutlandığını anımsatan Başbakan Mustafa, Kosova’nın devlet olarak tesisinde önemli mesafeler aldığını belirtti. Kosova’nın bu bağımsızlık yıldönümünde de ABD ve Avrupa ortaklarından güçlü mesajlar aldığına vurgu yapan Başbakan İsa Mustafa, Kosova’nın tüm vatandaşların devleti olduğunu, başında bulunduğu hükümetin ise yasaların uygulanmasını sağlayan mekanizmaları destekleyerek, vatandaşların iradesinden ayrılmayacağını söyledi.

17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Kosova, 111  ülke tarafından resmen tanındı.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Furkan Çako Macaristan Büyükelçisiyle Görüştü

Read Next

iPhone 6S Plus Ağırlık Testi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *