Furkan Çako Macaristan Büyükelçisiyle Görüştü

Devlet Bakanı Furkan Çako makamında Macaristan Üsküp Büyükelçisi Bencze Jozsef’i kabul etti.

Hüsamettin Gina / Mehmed Arif

Yapılan bu görüşmenin daha önceki temasların bir devamı niteliğinde olduğunu söyleyen Çako, iki ülke arasındaki ilişkileri şu sözlerle ifade etti:

“Bilindiği üzere Macaristan hükümeti ile Makedonya hükümeti arasında çok üst düzey seviyede seyreden ikili ve çok taraflı ilişkiler var. Macaristan hem ikili anlamda hem de çok taraflı anlamda Makedonya’yı her koşulda desteklemeye devam ediyor. Bugünkü görüşmede de sayın büyükelçi de bunları yineleme imkanı buldu. Biz de kendisine aktarmış olduğumuz görüşümüzde Makedonya hükümeti olarak bundan duyduğumuz memnuniyeti ifade etme imkanı bulduk.”

Yapılan ikili görüşmede Makedonya’daki Türklerin siyasi durumu ve medyada yaşanan son olaylar konuşuldu. Bakan Çako, “Son dönemde sizin de takip etmiş olduğunuz üzere medyada bir takım olaylarla ilgili kendilerine rahatsızlığımızı ifade etme imkanımız oldu. Bu konuda Macaristan’ın hem Makedonya Türklerine özellikle çok yakın desteğinin olduğunu vurgulamak istiyorum. Sizlerin aracılığınızla da bunu kamuoyu önünde paylaşmak istiyorum.” dedi.

IMG_8901

Görüşmede Macaristan hükümetinin eğitim ve sivil toplum teşkilatları bağlamında sunduğu destekler konuşulurken, bakan Çako bu desteklerden faydalanabilecek kurumlarla irtibatın sağlanacağını ifade etti.

Çako “Macaristan’ın TİKA ile de yakın işbirlikleri var, bunları da görüşme imkanımız oldu. Son olarak şunu ifade etmek istiyorum; Macaristan’ın hem Makedonya’yla hem de Türkiye’yle ilişkileri üst düzeydedir.” şeklinde konuştu

“Hükümet Rahatsız”

TIMEBALKAN’ın “Sayın bakan medyada Türklerin aleyhine yapılan kampanyalarla ilgili konuyu bakanlar kurulu toplantısında gündeme getirdiniz mi?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Biz hükümet üyesi olarak bu konu üzerinde belki medyada çok fazla yer almadık ama özellikle diplomatik misyon ve yabancı misyon temsilcileri üzerinde değişik girişimlerimiz oldu. Şunu memnuniyetle belirtmek istiyorum ki bizim görüştüğümüz dost ülkelerin büyükelçilerinin – ki büyükelçiler düzeyinde görüşmemiz oldu – bize Makedonya Türklerine gerçekten de çok yakın destekleri var. Onun dışında o söz konusu olayı derin bir şekilde kınadılar. Bunun ne Makedonya’ya ne Makedonya’daki Türklerin yararına iyi bir şey olmadığını özellikle vurguladılar. Hükümet düzeyinde de değişik meslektaşlarımızla görüşme imkanımız oldu, rahatsızlığımızı bildirdik. Kaldı ki kendilerinin de bundan çok rahatsız olduğunu gözlemledik.”

Söz konusu hakaret olayının takipçisi olacaklarını ve girişimlere devam edeceklerini belirten bakan Çako, hükümetin bu olaydan rahatsız olduğunu sözlerine ekledi.

Read Previous

TİKA’dan Arnavutluk’taki Yetim Çocuklara Giyim ve Gıda Desteği

Read Next

Kosova’nın Bağımsızlığının 8. Yıl Dönümü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *