Kosova Başbakanı Albin Kurti, Brüksel ziyaretinin ikinci gününde Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile biraraya geldi. Görüşmenin aradından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Başbakan Albin Kurti ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell düzenledikleri ortak basın toplantısında, görüşmenin gündeminde Kosova ve Sırbistan arasındaki diyalog sürecinin olduğunu belirttiler. Borell, Kosova ve Sırbistan arasında diyalogdan başka alternatif olmadığını belirterek, “Kosova’nın Avrupa yolu bu diyalogdan geçiyor. Başka alternatif yok. Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda bir anlaşmaya varmak, Avrupa perspektifini almanın yoludur. Bu nedenle Sayın Kurti’yi bu sürece dahil olması konusunda teşvik ettim. Kurti ve Vuçiç görüşmesine yönelik net bir tarih olmasa da, sürecin devam etmesi konusunda uzlaşıya vardık” dedi.
Başbakan Albin Kurti ise, “Diyalog sürecini ihmal ettiğimiz doğru değil. Yeni Başbakan Yardımcısı bu konuyla ilgileniyor. Mayıs ayı ortasında Batı Balkanların liderleriyle düzenlecek akşam yemeği için Brüksel’e geleceğim. Bu şekilde, varılan anlaşmaları hayata geçirtmek için diyaloğun bir sonraki bölümünü gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Diyalog sürecine odaklanmaya hazırım” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

AYM Başkanı Murat, Slovakya Dışişleri Bakan Yardımcısı Klus ile görüştü

Sonraki Haber

Balkan ülkeleri Kovid-19 dönemini yasaklarla geçiriyor