Kovid-19, Balkanlar’da hayatın akışını tamamen değiştirdi. Salgının etkisi ilk olarak kapalı mekanlardaki etkinliklerin iptal edilmesi, restoran, bar ve kafelerin kapatılmasıyla kendini gösterdi. Zaman içinde sokağa çıkma kısıtlamalarıyla da önlemler sıkılaştırılıp, uymayanlara para cezaları kesilmeye başlandı.

Yunanistan

Yunanistan’da daha önce 21.00-05.00 şeklinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması, 23.00-05.00 şeklinde güncellendi. İlçeler arası seyahat yasağı uygulanırken, kısa mesajla bildirim yapmak koşuluyla spor, alışveriş ve iş gibi sebeplerle evden çıkmaya izin verildi.

Ülkedeki genel karantina kapsamında 7 Kasım 2020’den bu yana restoran, kafe ve barların paket servis dışında hizmet vermediği Yunanistan’da 3 Mayıs’tan itibaren bu işletmeler, açık alanlardaki masalarında servis vermeye başlayabilecek.

Turizm sezonunu 15 Mayıs’ta açmaya hazırlanan ülkede, diğer kısıtlamaların da kademeli olarak gevşetilmesi bekleniyor.

3 Mayıs’ta açılacak restoranlarda, müşterilerin birbirinin sesini duymak için fiziki mesafeyi ihlal etme ihtimaline karşı müzik yasağı da uygulanacak.

Bulgaristan

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 hasta sayılarında azalma olması nedeniyle bugünden itibaren, pandemi döneminde kapalı kalan kumarhane ve gazino gibi tüm gece eğlence yerlerinin yeniden hizmete açılmasına izin verdi.

Nisanın başında iki haftalığına kapalı kalan lokantalar da yeniden hizmete açıldı. Spor salonları ve alışveriş merkezleri nisanda yeniden açıldı.

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanırken, kafe ve restoranlar saat 20.00’ye kadar hizmet veriyor.

Ülkenin diğer entitesi Sırp Cumhuriyeti’nde ise 22.00-06.00 saatleri arası alkol satışı yasaklanmıştı.

Sırbistan ve Hırvatistan’da da benzer şekilde 22.00-06.00 saatleri arasında alkol satışı yasaklandı, işletmelere gün içerisinde sadece teraslarında hizmet verme olanağı sağlandı.

Önceki Haber

“Kosova’nın Avrupa yolu diyalogdan geçiyor”

Sonraki Haber

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Aksoy, AA’nın ofisini ziyaret etti