Kosovalı Türk vekil Kervan, Szunyog ile siyasi gelişmeleri görüştü

Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP Milletvekili ve Multietnik Parlamento Grup Başkanı Enis Kervan, Avrupa Birliği’nin (AB) Kosova Temsilcisi Büyükelçi Thomas Szunyog ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, ülkedeki son siyasi gelişmeler ve olası yeni gerilimleri azaltmak için atılacak adımlar ele alındı.

Görüşmeye yönelik sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Milletvekili Kervan şu ifadelere yer verdi:

“Kosova Yerel Yönetimler Bakanlığının üzerinde çalışmaya başladığı, vatandaşların dilekçeleriyle belediye başkanlarını görevden almalarını sağlayacak olan idari talimat hakkındaki düşüncelerimizi belirttim.

Kuzeydeki seçimlerin önünü açacak olan söz konusu idari talimat çalışmalarının gerilimi azaltmak için bakanlık ve hükümet tarafından açık bir işaret olduğunu ifade ettim. Kosova’nın yerinin AB olduğunu, hep birlikte var olan ilişkilerimizi büyütmeye ve derinleştirmeye devam edeceğimizi belirttim.

Bizlerin AB ailesinin bir parçası olduğumu, bu yüzden son yaşanan olayların ardından AB’nin sadece Kosova’ya uyguladığı geçici ve geri alınabilir cezai tedbirlerinin kaldırılmasını talep ettim. Gerilimin tamamen ortadan kalkması için gerekenin yapılması ve ardından Ohri anlaşmasına geri dönülmesini desteklediğimizi bir daha belirttim.”

Kosovaport

Read Previous

“Üsküp-Blace yolunda trafik ışıklarına uyulmaması nedeniyle uzun araç kuyrukları oluşuyor”

Read Next

Bosna Hersek’teki Miljacka nehri kaynağı yemyeşil doğasıyla hayran bırakıyor