Kosova’da 6 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen genel seçimde, aldığı oy oranı ile 12. Sırada bulunan Avdullah Hoti, Kurti Hükümeti’nin düşürülmesi ardından seçime gidilmeden ülkenin yeni başbakanı oldu.

LDK-PDK koalisyonu döneminde Maliye Bakanı ve Kurti Hükümetinde Başbakan Yardımcısı görevinde bulunan Avdullah Hoti, bugün Mecliste düzenlenen oylamada Başbakan seçildi. Hoti Hükümetinin kabinesi, 16 Bakan ve 4 Başbakan Yardımcısı Bulunuyor. Bakan ve Başbakan Yardımcılarının sayısını artıran Hoti, Sırp Listesi’ne 2 Bakanlık yanısıra, Başbakan Yardımcılığı da verdi.

LDK’nın yeni Hükümette 6 bakanı bulunacak. Ancak, yeni Hükümetin kabinesinde en büyük sürpriz bu değil. Başbakan Avdullah Hoti kabinesinde, Sağlık Bakanı olarak bir hukuk mezununu (Armend Zemaj) görevlendirmeyi tercih etti. Kurti’nin Başbakanlığı döneminde görevden Alınan Agim Veliu, tekrardan İçişileri Bakanı görevine getirildi. Savunma Bakanı Anton Çuni, Kültür Bakanı Vlora Dumoshi ve Tarım Bakanı Besian Mustafa görevlerini sürdürmeye devam ederken, Lumir Abdixhiku yeni Hükümette görev almak istemediğini belirtti. Bundan böyle Altyapı Bakanı görevini Arban Abrashi sürdürecek.

Diğer taraftan, AAK’nin yeni Hükümette görev yapacak dört bakanından üçünün adı yolsuzluklara karışmış kişiler.

Eğitim Bakanı Rame Likaj, Eğitimde Kaliteyi Artırma Organizasyonu (ORCA) tarafından akademik sahtekarlık ile suçlanırken, Ekonomi Bakanı Blerim Kuçi, savaş suçu şüphelisi olduğu süreçte ifade vermediğinden dolayı 30 günlük hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dışişleri Bakanı Meliza Haradinaj ise, Priştine Temel Mahkemesi tarafından mal varlığı konusunda yalan beyan vermesi nedeniyle 8 ay şartlı hapis cezasına çarptırılmıştı.

AAK’den Selim Selimi Adalet Bakanı görevinde bulunacak.

Yeni Hükümette NİSMA’nın payına 2 Bakanlık düştü. Skender Reçica Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı, Vesel Krasniqi de Ticaret Bakanı olarak görev yapacak.

NİSMA Genel Başkanı Fatmir Limaj’ın, eşinin akrabası Albulena Balaj’ı Başbakan Yardımcısı görevine getirmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Sırp Listesi’nin 2 Bakan ve bir Başbakan yardımcısı bulunacak. Kuzey Mitroviça Belediye Başkanı Goran Rakiç, sadece Başbakan Yardımcılığı ile yetinmeyerek Yerel Yönetimler Bakanı olarak da görev yapacak. Rakiç’in göreve başlamasıyla birlikte Kuzey Mitroviça’da seçime gidilecek. Dalibor Jeftiç ise, Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanı olarak görevine devam edecek.

Hoti Hükümetinde, KDTP’den Enis Kervan Bölgesel Kalkınma Bakanı olarak görev yapacak.

Yeni Hükümette, 40 civarı Bakan Yardımcısı olması bekleniyor.

 

Kosovaport

Önceki Haber

“Batı Trakya’da ezanı susturmaya çalışanlar samimi değil”

Sonraki Haber

Trakya Üniversitesi ile Priştine Üniversitesi arasındaki iş birliği

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 + 19 =