Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın koronavirüs salgını bahanesiyle Batı Trakya’da ezanı susturmaya çalıştığını hatırlatarak, Yunanistan’ın samimi olmadığını ve sorunları çözmek için hazır olmadığını, bundan sonra da olmayacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, 24 TV’de katıldığı programda gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Yunanistan’ın halkın seçtiği müftülere, namaz kıldırdığı için hapis ve para cezası verdiğini, koronavirüsü bahane ederek de Batı Trakya’da ezanı susturmaya çalıştırdığını anımsatan Çavuşoğlu, “Bunlar samimi değil.” değerlendirmesinde bulundu.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını uygulamayan, seçilmiş müftüleri yargılayan, camisi olmayan tek başkente sahip Yunanistan’ın, Ayasofya’da Kuran’ı-Kerim okunduğu için tepki göstermesini eleştiren bakan Çavuşoğlu, mevkidaşı Dendias’ın Yunanistan’ın sorunları çözmek için hazır olmadığını söylediğini belirterek, “Sorunları çözmek için hazır olmadıklarını söylediler. Hiç bir zaman da hazır olmayacaklar.” dedi.

“SALGINI BAHANE EDEREK EZANI SUSTURMAYA ÇALIŞTILAR”

Yunanistan’ın koronavirüsü bahane ederek de Batı Trakya’da ezanı susturmaya çalıştırdığını anımsatan Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin toprakları içinde ezanın nerede ne zaman okunacağını veya Kur’an-ı Kerim’in nerede ne zaman okunacağını başkası belirleyemez, Yunanistan belirleyemez. Kur’an-ı Kerim’in nerede okunacağını biz Yunanistan’a mı soracağız veya başka birisine mi soracağız. Orası her şeyden önce Fatih Sultan Mehmet’in bize emanetidir ve biz bunu uygun bir şekilde koruyoruz. Bakınız biz ayrıldıktan sonra terk ettikten sonra geride bıraktığımız camilerin, medreselerin, külliyelerin nasıl tahrip edildiğini nelere dönüştürüldüğünü görüyoruz. Ama biz bugün baktığınız zaman farklı inançlardan toplumlar ve topluluklar var. Hepsi de haklarının en iyi şekilde kullanıyor ve özellikle de son 20 yıldır bizim iktidarımız döneminde gerçekten tüm haklarını verdik veriyoruz ve iki sene önce biliyorsunuz Demir Kilisenin restorasyonu yapıldı. Borisov ile Cumhurbaşkanımız açtı.”

İstanbul’da Süryani cemaatinin ibadet yeri olmadığını belirten Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Vatikanın itirazı vardı yerle ilgili olarak. Vatikan’daki işlemlerini bile devlet olarak takip ettik. Büyükelçiliğimiz ile bakanlık olarak hallettik. Bizde hoşgörü var. Bize bu konularda akıl verebilecek en son ülke Yunanistan olmalıdır. Avrupa’da camisi olmayan tek başkent Atina’dır. Yunanistan, Batı Trakya’da halkın seçtiği müftülere camide namaz kıldırdığı için hapis cezası ve para cezası veriyor. Koronavirüsü bahane ederek Yunanistan Batı Trakya’da ezanı susturmak istedi. Şimdi sen ezanı susturmak için girişimde bulacaksın sonra da Türkiye’de Kur’an-ı Kerim okundu diye bas bas bağıracaksın. Bunlar samimi değil. İnsan Hakları Mahkemesinin Yunanistan’ın Batı Trakya’daki ihlalleri ile ilgili kararları var. Yunanistan bunları da uygulamamıştır.

“DENDİAS, SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN HAZIR DEĞİLİZ, DEDİ”

Sayın Cumhurbaşkanımız New York’ta BM Genel Kurulu’nda, Yunanistan başbakanı ile görüşmesinde bir teklifte bulundu. Türkiye’de Rum azınlık var, Heybeliada var, diğer konular var. Biz bu kadar şey yaptık ama siz hiçbir şey yapmadınız bugüne kadar. Tam tersi olumsuz adımlar atmaya devam ettiniz. Batı Trakya Türklerinin haklarını kısıtlamaya devam ettiniz. (Atina’da) Cami yok. Gelin bu konuların hepsi hakkında birlikte çalışalım birlikte adım atalım dedi sayın Cumhurbaşkanımız.

Yunanistan Dışişleri Bakanı sayın Dendias ile beni görevlendirdiler. Daha sonra ben Yunanistan Dışişleri Bakanı Niko Dendias ile buluştum ve dedim ki Cumhurbaşkanımız ile Başbakanınız bizi görevlendirdi. Hadi bu konuları çalışalım ve birlikte çözelim dedim. Ne dedi biliyor musunuz? ‘Biz hazır değiliz’ dedi. Hiç bir zaman da hazır olmadılar, hazır da olmayacaklar. Şimdi böyle bir Yunanistan’ın Ayasofya’da Kur’an-ı Kerim okundu diye sesini çıkarması gerçekten saçmalık”

 

milletgazetesi.gr

Önceki Haber

Mamuşa’da zarar tespit çalışmaları tamamlandı

Sonraki Haber

Kosova’daki yeni bakanlar kurulu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 − one =