‘’Kosova’daki Türkçe ders kitaplarında acilen değişiklik yapılmalı’’

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) meclisteki milletvekili Enis Kervan, Kosova’da yaşayan ve  Türkler dahil çoğunlukta olmayan topluluklara yönelik  ders kitaplarına daha fazla bilgi ekleyerek ders kitaplarında acilen değişiklik  yapmalsı konusunda Kosova Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Milletvekili Kervan, sosyal medya hesabı üzerinden yağtığı paylaşımda, Kosova Egitim Bakanlığı’nın bir an önce müfredatlarda değişiklik yapıp çoğunluk olmayan toplulukların ders kitaplarında Kosova’da yaşayan tüm çoğunluk olmayan toplulukların kültürleri ve  tarihlerine daha fazla yer vermesi talebinde bulundu.  Kosova’da yaşayan çoğunluk olmayan tüm  topluluklar hakkında  detaylı bilgilerin eklenmesi gereğine işaret eden Kervan, toplulukların Kosova’nin devlet olması yolundaki katkıları,  ortak yaşam, çok kültürlülük, çok dillilik zenginliği hakkında daha fazla bilgilein  çoğunluk topluluğuna ait  plan ve programlara dolayısıyla ders kitaplarına eklenmek zorunluğunu dikkat çekerek, “Her şey eğitimden geçmektedir.” diye yazdı.

Kervan, “anne ve  babalar olarak çocuklarımıza olumlu model olmak zorundayız. Kin ve  ayrımcılık duyguları yerine  birleştirici, eşit sevgi duygularını aşılamalıyız.” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Bulgaristan’da üniversite öğrenci bursları, 1 Ekim itibariyle artırılıyor

Read Next

Kırcaali Belediyesi’nin 2023 yılı bütçesi kabul edildi