“Kosova’daki sorunlar Karadağ ve Bosna Hersek’e yayılabilir”

Kosova Başbakan Yardımcısı Emilija Rexhepi, Kosova’daki sorunların Karadağ ve Bosna Hersek’e yayılabileceği uyarısında bulunarak, “Sırp Cumhuriyeti, böyle bir durumun ortaya çıkması için sabırsızlanıyor.” dedi.

Ülkenin kuzeyinde yaşanan gerginliğe ilişkin olarak Saraybosna merkezli Hayat televizyonuna konuşan Rexhepi, “Hükümet olarak Kosova’nın kuzeyindeki Sırp halkı ile her açıdan dayanışma içerisindeyiz ve ülkenin bu kısmında barışın tesisi için her şeyi yapacağız. Polislerimiz Sırbistan hükümetinin iddia ettiği yerlerde değil karakollarda ve sınır geçiş noktalarında bulunuyor” dedi.

Sırbistan yönetiminin “barış yanlısı” olduklarına ilişkin beyanların yanı sıra tahkir edici ifadelere başvurduğunu ifade eden Rexhepi, “Önce sorun araç plakalarıydı, bunu erteledik. Sonra problem yerel seçimlerdi, onu da erteledik. Sırbistan hükümetinin problemin bizden kaynaklandığını söyleyebileceği hiçbir argümanı kalmadı. Sırpların 90’lı yıllarda yaşanan her şeyin ardından artık akıllı davranmaları gerektiğini düşünüyorum” dedi.

AB tarafından sunulan Fransız-Alman teklifinin Sırbistan için kabul edilebilir olmadığını zira Belgrad’ın halen Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak kabul etmediğini vurgulayan Rexhepi, “Kosova’nın hava sahası NATO ve KFOR tarafından korunuyor ve Sırbistan yönetiminin böylesi güçlere karşı geleceğine inanmıyorum. Bu gibi durumlar hepimizi etkiliyor zira biz yolsuzlukla mücadele, sistemsel reformlar ve hayat standartlarının yükseltilmesi gibi diğer problemlerin çözümüne odaklanmış durumdayız. Ülkenin güneyinde de Sırplar yaşıyor ve onlarla hiçbir problem yaşamıyoruz. Ülkenin kuzeyinde ise son 20 senedir sürekli bir şeyler oluyor. Yakın zamanda durumu normalleştireceğimize inanıyorum” dedi.

Ülkenin kuzeyindeki sorunların Batı Balkanlar’da Karadağ ve Bosna Hersek’e yayılabileceği uyarısında bulunan Rexhepi, ülkenin kuzeyinde barışın tesisi için her şey yapacaklarını söyledi. 

Balkan News

Read Previous

AİHM, müftülük konusunda 23 yıl önce Yunanistan’ı mahkum etmişti

Read Next

Fas, Fransa maçıyla Dünya Kupası’nda “sömürgeci ülkelere” karşı yeni bir zafer peşinde