AİHM, müftülük konusunda 23 yıl önce Yunanistan’ı mahkum etmişti

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, 23 yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazanılan davanın sonuncu hatırlattı.

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, müftülük konusunda verdiği hukuki mücadelenin sonucu olarak 23 yıl önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazanılan davanın sonuncu hatırlattı. 

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu başkanlığını da yürüten Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, 14 Aralık Çarşamba günü şahsi twitter hesabından yaptığı paylaşımla, müftülük konusunda verilen ve kazanılan davanın sonucunu hatırlattı. 

“Makam gaspı” suçuyla suçlanan İbrahim Şerif, iç hukuk yollarını tükettikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme Yunanistan’ı suçlu bulmuş ve 10.000 ABD Dolar tazminat ödemeye mahkum etmişti. 

İbrahim Şerif özel twitter hesabından şunları paylaştı:

 “23 yıl önce bugün, Müftülük konusunda 8 ay hapse mahkum olduğum ve Avrupa İnsan Hakları Mahkesi’ne müracaatımız sonucu alınan kararla Yunanistan oy birliğiyle şahsıma 10.000 dolar tazminat ödemeye mahkum edilmiştir.”

SÜREÇ NASIL BAŞLAMIŞ, NASIL SONUÇLANMIŞTI

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in AİHM nezdinde kazandığı davayla ilgili o dönemde Türkiye’deki ulusal basında yer alan bir haberin bazı kısımlarını paylaşıyoruz. 

Gurbet Gökçe’nin Milliyet için 19-12-1999’da kaleme aldığı haber metninin bazı bölümleri şöyle: 

“Yunanistan hükümeti, 1995 yılında Gümülcine’de Türk azınlığın seçerek müftülük görevine getirdiği İbrahim Şerif’i tanımayıp yerine Meço Cemali’yi atadı. Bununla da kalmayan Yunan hükümeti, İbrahim Şerif’i “müftülük mekanını gasp etmek ve cübbe giyip kendini müftü ilan etmekle” suçlayıp hakkında dava açtı. 1995 yılında açılan dava beş yıl sürdü ve Selanik Bidayet Mahkemesi, İbrahim Şerif’i suçlu bulup sekiz ay hapse mahkum etti. İbrahim Şerif’in İstinaf Mahkemesi’ne yaptığı itiraz üzerine ceza altı aya indirildi. Bunun karşılığı olan 4 bin dolara yakın para cezasını yatıran Şerif, Yunan Yargıtay’ına yine itirazda bulundu. Ancak Yargıtay da Serif’i suçlu buldu. İç hukuk yolları tükenen Gümülcine Müftüsü bunun üzerine Strasbourg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ortada bir haksızlık olduğunu belirleyip davayı görüşme kararı aldı. Mahkeme dava sonucunu açıklayıp, Yunanistan’ı İbrahim Şerif’e 2 milyon 700 bin drahmi para cezası ödemeye mahkum etti.”  

milletgazetesi.gr

Read Previous

Bulgaristan makamları Hablemitoğlu suikastı faillerinden Göktaş’ın Türkiye’ye iade talebini kabul etti

Read Next

“Kosova’daki sorunlar Karadağ ve Bosna Hersek’e yayılabilir”