Kosova’da yeni kovid-19 önlemleri belli oldu

Kosova Başbakan Yardımcısı Besnik Tahiri, vatandaşların sağlığını korumak için bugün hükümetin tüm kapalı mekanlarda eğlence partilerini yasaklamaya, cenaze merasimlerine katılmaya, başsağlığına katılımlara,  dini mekanlarda ayin ve ibadet yapılmasının yasaklanmasına karar verdiğini söyledi.

Hükümetin yeni tip korona virüsü Covid-19 nedeniyle kötüleşen durum nedeniyle  olağanüstü hal önermediğini, ancak her vatandaşın uygulaması ve saygı duyması gerektiği yönünde katı ve sert  önlemler alındığını kaydeden Tahiri, “normal  bir durumda değiliz, ancak olağanüstü hal ilanı  talep etmedik. Bugün, Kosova Hükümeti bir “Olağanüstü Hal” ilan edilmesini önermedi. Bununla birlikte, halk sağlığının yararına olan her vatandaşın uygulaması ve saygı duyması gereken katı önlemler alındı. Halk Sağlığı Enstitüsü’nün tavsiyelerine uymaktan başka alternatif yoktur. Genel bir kapatma yapmak istemiyoruz ve sonuna kadar deneyeceğiz. Sınırları kapatmayalım, havaalanlarını kapatmayalım çünkü sonuçları felaket olabilir.  Bu durumda her alanda ve özellikle gastronomi alanında dikkatli olunmalıdır. Vatandaşlarımızın sağlığını korumak için, tüm kapalı mekanlarda  eğlence partilerinin yasaklanmasına, cenazelere katılmaya, dini mekanlarda  ayinlerin yapılmasının yasaklanmasına  karar verdik ” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Tahiri sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, önümüzdeki günlerde kalabalığın olabileceği faaliyetleri hedef alacak  ek tedbirlerin yayınlanacağını vurguladı.

Tahiri, ” ülke ve toplum olarak, daha da zor savaşlardan geçtik, ancak bugün görünmez bir düşmanla uğraşıyoruz, bu yüzden sadece birlikte disiplinli olarak savaşmalıyız” diye yazdı.

Kosova’da son günlerde hızla artan toplam vaka sayısı 4 bin 715’e  ulaştı. Koronavirüs tanısı konulan toplamda 2 bin 227  kişi iyileşti. Hayatını kaybedenlerin sayısı 101’e yükselirken,  Kosova’da 2 bin 387 aktif vaka bulunuyor. Şimdiye kadar 27 bin 723  kişiye test yapıldı.

Kosovaport

Read Previous

Koronavirüs hastaları özel protokolle oy kullanıyor

Read Next

Üsküp’te 15 Temmuz için “Kuran Ziyafeti ve Dua” programı düzenlenecek