Koronavirüs hastaları özel protokolle oy kullanıyor

Kuzey Makedonya’da yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla üç gün sürecek seçimler ev izolasyonunda bulunan koronavirüslü hastaların oy kullanması ile bugün başladı.

Ev izolasyonunda bulunan koronavirüs hastalarının oy kullanma süreci özel sağlık protokolleri kapsamında gerçekleşiyor. Devlet Seçim Komisyonu’na (DSK) kayıt yaptıran 700’ü aşkın koronavirüs hastası evlerinde oylarını kullanmaya başladı.

Evlere giden özel seçim kurulları önlük, eldiven, maske, dezenfektan gibi tam teçhizatlı koruyucu ekipman kullanıyor ve her oy kullanmadan sonra söz konusu koruyucu ekipmanlar değiştiriliyor.

Oy kullanan vatandaş ellerini dezenfekte ettikten sonra kurul tarafından verilen maskeyi ağzı ve burnunu kapayacak şekilde takması gerekiyor.

Vatandaş kimliğini verdikten sonra kimlik tespiti için kısa bir süre maskesini indirmek zorunda, tüm bunlar fiziksel mesafe kurallarına uyularak gerçekleşiyor.

Oy kullanan koronavirüs hastası seçim listesini aldıktan ve oy verme işleminden sonra ellerini tekrar dezenfekte ediyor.

Oy verme işleminin ardından kişisel koruyucu ekipman değiştiriliyor.

Read Previous

Son 24 saatte maske kullanmayan 237 kişiye ceza kesildi

Read Next

Kosova’da yeni kovid-19 önlemleri belli oldu