Kosova’da Türkçe ders kitapları konusunda eşit prosedürler izlenmeli

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) meclisteki milletvekili Enis Kervan, Kosova Meclisi Eğitim  Komisyonunda, Kosova Eğitim Bakanımız Arbërie Nagavci, “Okul Ders Kitaplarına İlişkin Yasa Tasarısının” tanıtımını gerçekleştirdiğini yazdı.

Kervan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bakan Nagavci’ye ve ekibine   bu anlamlı çalışmaları için teşekkürlerimi ileterek yasa tasarısını önerilerimle birlikte destekleyeceğimi ifade ettim.

Ders kitaplarının hazırlanması, değerlendirilmesi ve yayınlanması için normların, temel standartların ve prosedürlerin Türkçe ve Boşnakça da eşit şartlarda olması ve Yasa Tasarısının 5. Maddesince koruma altına alınmasının önemini vurguladım.

Yasayla Türklerin daha az sayıda yaşadıkları Vushtri ve diğer belediyelerde o çocuklarımızın anadilimiz Türkçe dersini ve ortam dili olarak Türk dilini diğer toplulukların da öğrenmesinin ve bunun yasa ve yasal akitlerle düzenlenmesini talep ettim.

Ancak Yasa Tasarısında “Diasporada Arnavut dilini ve Arnavut kültürünü öğrenmek için ders kitapları ve öğretim materyallerinin hazırlanması” konulu Yasa Tasarısının 6. Maddesinde düzenleme yapılması gerektiğini belirttim. Diaspora ve yurt dışında Türklerin, Boşnakların da yaşadığını ve bizlerin de dilimizi ve kültürümüzü tanıtan kitaplarımızın Kosova dışında yaşayanlara eşit olarak sunulması gereğini belirttim.

Son olarak Aşkali, Rom ve Mısırlı topluluklarının ders kitaplarıyla ilgili  birkaç defa dile getirdiğim taleplerini yine belirttim. Onlatın kendi kültürlerini, tarihlerini içeren  ders  kitaplarının hazırlanıp basılmasının  yasayla düzenlenerek koruma altına alınması gerektiğini bir daha belirttim.” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Real Madrid’in Hırvat futbolcusu Luka Modric sakatlandı

Read Next

Kırcaali ile Ustrumca Kardeş Belediye Oldu