Kırcaali ile Ustrumca Kardeş Belediye Oldu

Bulgaristan Cumhuriyeti ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti arasındaki dostluk ve kardeşlik adına bugün Kırcaali’de önemli bir adım atıldı.

Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Üyesi İlhan Küçük’ün girişimiyle Kırcaali ve Ustrumca belediyeleri kardeş oldu. Bu, bugün Ustrumca Belediye Başkanı Kostadin Kostadinov, Belediye Meclis Başkanı Marian Daskalovski ve Belediye Genel Sekreteri Aleksandır Kocakov’un huzurunda Kırcaali Belediye Meclisi toplantısında gerçekleşti.

 Kırcaali Belediye Meclis üyeleri oybirliğiyle Kuzey Makedonya’nın Ustrumca Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalanmasına ilişkin öneriyi onayladılar.

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, yerel Meclise sunduğu öneride belediye yönetiminin Aralık 2022’de kardeş şehir olma konusunda da anlaşmaya varıldığı Ustrumca ziyaretini hatırlattı. Dr. Müh. Azis’in verdiği bilgiye göre, 475 km2 alana sahip ilçenin nüfusu 54 676 kişidir. Yoğun tarım merkezi olan Ustrumca Ovası’nda yer alır. Şehirde tekstil ve gıda endüstrisi gelişmiştir. Baharda yapılan Ustrumca Karnavalı ile meşhurdur.

Ustrumca Belediye Başkanı Kostadinov, Hasan Azis ile ikili kardeş şehir protokolü imzaladıktan sonra yaptığı konuşmada, “Dostluk kurmamız için çok güçlü bir iradeye sahibiz. İki halkımızın yakın ve dost olmasını diliyoruz. İki belediye arasında kardeş şehir ilişkileri kurulması, Belediye Meclis üyeleri ve Ustrumca vatandaşları tarafından desteklenmektedir. Bu karar, Kırcaali Belediyesi sakinleri tarafından da desteklenmektedir” diye kaydetti. Kostadinov, ekonomik, kültür ve spor alanlarında aktif temaslar yürütüleceğine dair umudunu dile getirdi. Ustrumca Belediye Başkanı, “Hoşgörü ve anlayış içerisinde çalışacağız. Belirli bir zamanda çok şey yaptık” diye vurguladı.

Dr. Müh. Azis, belediye yönetiminin her zaman Balkan ülkelerinden belediyelerle kardeşlik ilişkileri kurmayı hedeflediğine dikkat çekti. Kırcaali Belediye Başkanı, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile temasımız yoktu. İki ülke ve iki halk arasında sadece ortak noktalarımız var. Zaman, bu eylemin şimdi gerçekleşmesini istiyor. Bugün Kırcaali, Birleşik bir Avrupa rüyası adına kardeşlik ve birlik mesajlarının gönderildiği bir yerdir” dedi. Ekibinin kardeşlik ilişkileri kurulması için en çok emek verenlerden biri olduğuna dikkat çeken Dr. Müh. Azis, bugünden itibaren Erasmus Programı kapsamında ortak projeler, off-road yarışmalarına katılmak üzere ziyaretler, iş toplantıları, AB projeleri gerçekleştirmeye yönelik çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Kırcaali Belediye Başkanı, ”Geleneksel Ustrumca Karnavalı’na da katılacağız. İkili kardeş şehir protokolü imzalanması, zengin ve uzun vadeli iş birliğine yönelik cesur bir adımdır” dedi.

Konuğuna ilçedeki en uzun asma köprüyü resmeden bir tablo hediye eden Dr. Müh. Azis, “İki halk arasında köprü olmamız kaderimizde var” diye vurguladı.

Törende hazır bulunan Prof. Dr. Nikolay Ovçarov, Kırcaali’nin Ustrumca Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalamasını tebrik etti. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne kalıcı bir bilimsel ilgisi olduğuna işaret eden ünlü arkeolog, doktora tezinin Vardar Makedonya’sındaki Orta Çağ anıtları üzerine olduğunu belirtti. Ustrumca’yı harika bir şehir olarak tanımlayan bilim insanı, Bizans tarihçisi John Kantakouzin’in 14. yüzyılda hem Ustrumca’dan hem de Perperikon’dan bahsettiğine dikkat çekerek bunun simgesel bir anlam taşıdığını söyledi. Arkeolog, “Bugün ortak bir zemin aramalıyız. Bu, ulusal açıdan önemlidir. İletişime çok ihtiyacımız var” diye vurguladı.  

Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Müh. Hüseyin Ahmet, “Aynı değerlere sahibiz” diye özetledi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da Türkçe ders kitapları konusunda eşit prosedürler izlenmeli

Read Next

Üsküp’te oynanacak K. Makedonya – Türkiye maçı biletleri satışa çıktı