Kosova’da “Suzi Çelebi” Edebiyat Ödülü Reşit Hanadan’a veriliyor

Kosova Türk Yazarlar Derneği, Enver Baki, İskender Muzbeg, Zeynel Beksaç, Doç. Dr. Rıdvan Canım, Mürteza Büşra, Canan Özer ve Dr. Taner Güçlütürk’ten oluşan seçici kurul ile 09.04.2016 tarihli toplantıda alınan 89/16 sayılı kararla, “2016 Yılı Kosova Türk Yazarlar Derneği “Suzi Çelebi” Edebiyat Ödülü”ne, 2015 yılında yayımladığı “Rumeli’den Çıktık Yola” adlı romanı yanı sıra eserleriyle Kosova ve Balkanlardaki çağdaş Türk edebiyatına sunmuş olduğu değerli katkılar nedeniye Kosova Türk çağdaş edebiyatının ad yapmış ismi Reşit Hanadan layık görülmüştü.

Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin “Suzi Çelebi Edebiyat Ödülü” töreni 15 Kasım 2016 tarihinde saat 18:00’de Priştine Yunus Emre Enstitüsünde düzenleniyor. Gecede yazarın çıkan yeni romanının tanıtımı yanı sıra zengin içerikli bir programla birlikte yazarın edebi yaratıcılığı üzerine de konuşmaların yapılması bekleniyor.

Priştine Yunus Emre Müdürü Dr. Mehmet Ülker, böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını ifade ederken, Kosova Türk Yazarlar Derneği Eşbaşkanı Enver Baki de, bu yıl ilkini verdikleri ödülle Balkanlarda Divan Edebiyatı’nın ad yapmış ismi Prizrenli Suzi Çelebi’nin aziz hatırasını yaşatmaktan memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Derneğin eşbaşkanlarından Zeynel Beksaç, amaçlarının Türkçenin Rumeli yakasında edebi yaratıcılığa nitelikli eserlerle ve çalışmalarla katkısını sunanları böyle anlamlı bir ödülle taçlandırmak ve takdir etmek olduğunu ifade ederken, Dr. Taner Güçlütürk de Reşit Hanadan gibi Kosova Türk Edebiyatının ad yapmış bir isminin yayınladığı en son eseri “Rumeli’den Çıktık Yola” adlı romanı ve romanın muhteviyatı bakımından böyle bir ödülle ödüllendirilmesinin anlamlı olduğunu söyledi.

Kosova Türk Yazarlar Derneği’nin 15 Kasım 2016 tarihinde saat 18:00’de Priştine Yunus Emre Enstitüsünde düzenlecek “Suzi Çelebi Edebiyat Ödülü” törenine bütün ilgili ve edebiyat severler davetlidir.

Yazar, şair ve soydaşlarımız Dobruçan’da buluşuyor

Kosova ve Balkanlar çapında kardeş kurum ve kuruluşlarla birlikte edebiyat buluşmalarını sürdüren Kosova Türk Yazarlar Derneği, 12 Kasım Cumartesi günü Dobruçan’da anlamlı bir etkinlik daha gerçekleştirecek. Dobruçan’ın “Nazım Hikmet” İlkokulundaki öğrenci, öğretmen ve soydaşlarımızla birlikte 78. ölüm yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ü, doğumunun 85. yılında Cemal Süreyya’yı, doğumunun 100. yılında Behçet Necatıgil’i, Kosova, Balkanlar ve Türk Dünyasındaki Çağdaş Edebiyatımızın ad yapmış isimlerini şiirleriyle ve eserleriyle yâd edecekler. Bu vesileyle Dobruçanlı soydaş öğrencilerimiz, dostlarımız da kendi özgün eserlerini bu vesileyle paylaşma fırsatını bulacak. Ayrıca katılımcılara Dobruçan’ın “Nazım Hikmet” İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı özel program da sunulacak.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Bosna Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Mahmutbegovic: Türk gücünü gösterdi

Read Next

Çin’de Bekarlar Günü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *