Bosna Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Mahmutbegovic: Türk gücünü gösterdi

Bosna Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı Mahmutbegovic, FETÖ’nün darbe girişimi gecesi Türkiye’de yaşananların kendisine Bosna’daki savaşın başında Saraybosna’da yaşananları anımsattığını belirterek, “Neyse ki Türk halkı gücünü gösterdi.” dedi.

Bosna Hersek Federasyonu (FBIH) Başkan Yardımcısı Melika Mahmutbegovic, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye-Bosna Hersek arasındaki yakın işbirliğini ve Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimini değerlendirdi.

15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşananlara anlam veremediklerini anlatan Mahmutbegovic, “İlk saatlerde gelen bilgiler nedeniyle oldukça endişe duyduk. Bu konuda Bosna Hersekli diğer insanların da benimle hemfikir olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Türkiye’nin, ekonomik gelişimi ve istikrarıyla tüm ülkeler için örnek teşkil etmesi gerektiğine işaret eden Mahmutbegovic, 15 Temmuz gecesi kendisini en çok Türk halkının silahsız sokaklara dökülüp bedenleriyle tankların önünde siper olmasının etkilediğini söyledi.

“Bir an o günlere gittim”

Mahmutbegovic, “Halkın sokağa çıkması, gözümde 1992 yılında Saraybosna’daki Vrbanja Köprüsü’nde yaşanan olayların ve Suada Dilberovic ile Olga Sucic’in (Saraybosna’nın ilk kurbanları) ölümünden sonra haklımızın sokağa çıkışının canlanmasına sebep oldu. Bir an o günlere gittim.” ifadelerini kullandı.

Yaşananlardan çok etkilendiğini söyleyen Mahmutbegovic, “Endişeliydim. Zira Bosna Hersek’te bu olaylar yatışmamış, ölümler devam etmişti. Neyse ki Türk halkı, nasıl mücadele etmesi gerektiğini anlamış, birlik ve beraberliğiyle gücünü göstermiştir. Türklerin yaptığını yalnızca, vatanını ve askerini seven bir millet yapabilir.” diye konuştu.

“Türkiye ile işbirliği, Balkan milletlerinin gelecekleri için faydalı”

Mahmutbegovic, Bosna Hersek’in ve ülke ekonomisinin kalkınması açısından Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, “İş adamlarımıza kapılarını açan ve bize karşı son derece cömert davranan Türkiye gibi bir ülke ile işbirliği içinde olmalıyız.” dedi.

Et ve et ürünlerinin Türkiye’ye ihracatı konusunun önemine dikkati çeken Mahmutbegovic, “Türkiye, mevcut ilişkilerimiz sayesinde iş adamlarımıza kapılarını açma konusunda istekli. Aramızdaki dostluğu her iki ülkenin menfaati doğrultusunda değerlendirmeliyiz. Bosna Hersek’in bu ticari işbirliğini geliştirme taraftarı olduğu kanaatindeyim.” şeklinde konuştu.

Balkan ülkelerinin kendi aralarında yapacakları ticari işbirliğinin yanı sıra Türkiye ile yapacakları işbirliğinin de güçlenmesini sağlayabilecek her adımın Balkan milletlerinin geleceği açısından faydalı olduğunu söyleyen Mahmutbegovic, bu kapsamda geçen ay İstanbul’da açılan Bosna Hersek-Sırbistan Ortak Ticaret Ofisinin başarılı iletişim kurma yolunda büyük bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Read Previous

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nde Atatürk’ü Anma Töreni düzenlendi

Read Next

Kosova’da “Suzi Çelebi” Edebiyat Ödülü Reşit Hanadan’a veriliyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *