Kosova’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının hızla arttığı başkent Priştine ve 8 belediyede saat 19.00’dan itibaren kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başladı.

Yeni koronavirüs önlemleri kapsamında şehirler, az, orta ve yüksek riski olmak üzere üç bölgeye ayrıldı.

Yüksek riskli kırmızı bölgede yer alan Priştine, Kosova Ovası, Obiliç, Yakova, Poduyeva, Ştime, İpek ve Ferzovik’te, 19:00-05:00 saatleri arasında  sokağa çıkma yasağı uygulanırken, söz konusu şehirlere bu süre zarfında giriş çıkışlar da yasaklandı. Başkent Priştine, saat 19:00 itibariyle adeta hayalet şehre dönüştü. Kırmızı bölgedeki yüksek riskli bölgelerde işletmeler yalnızca saat 19:00’a kadar hizmet verebiliyor.

Orta riskli turuncu bölgede yer alan Kuzey Mitroviça, Güney Mitroviça, Vıçıtırın, Leposaviç, Deçan, Klina, Drenas, Prizren, Elez Han, Suhareka, Lipyan, Graçanitsa, Novobırda, Kameniça, Ranilug, Parteş, Vitia, Kaçanik ve Kllokot’ta sokağa çıkma yasağı ve karanatina uygulanmazken, işletmeler yalnızca saat 18:00’a kadar hizmet verebiliyor.

Düşük riskli yeşil bölgede yer alan Malişeva, Mamuşa, Ştırptse, Rahovça, Yunik, Skenderaj, İstog, Zubin Potok ve Zveçan’da da  sokağa çıkma yasağı ve karanatina uygulanmıyor. Söz konusu belediyelerde işletmeler saat 20:00’a kadar hizmet verebiliyor.

Kosovaport

Önceki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’da yaşlıların yaşamını kolaylaştıracak destek

Sonraki Haber

Eski Hırvat Başbakan Sanader’e 8 yıl hapis cezası