Eski Hırvat Başbakan Sanader’e 8 yıl hapis cezası

Hırvatistan’ın eski Başbakanı Ivo Sanader, bir pazarlama firması aracılığıyla kamu şirketlerinden kendi partisi HDZ’ye yasa dışı şekilde kaynak aktarmaktan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarını reddeden eski Başbakan kararı temyize götürecek.

Sanader, 2013’te 9 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak Yüksek Mahkeme, kararı usul gerekçesiyle iptal etmişti.

Şimdiki mahkumiyetse 2016’da yeniden başlanan aynı davanın tekrar görülmesi sonrası alındı.

Devlet Televizyonunun haberine göre, Zgrep’te görülen davanın yargıcı, Ivo Sanader’in suç işlemek için örgüt kurduğunu ve görevi kötüye kullanarak yasa dışı mali anlaşmaları örtbas ettiğini dile getirdi.

Ayrıca şu anda iktidarda olan HDZ’yi 3,5 milyon Kuna (547 bin dolar) para cezasına ve yasa dışı yoldan elde edilen yaklaşık 14 milyon Kuna değerindeki fonu da devlete iade etmesi gerektiğine hükmetti.

Ülke tarihindeki en büyük yolsuzluk hadiselerinden biri olan davada yargılanan Mladen Barisic 2 yıl 10 ay, Branka Pavosevic 1 yıl 4 ay hapse mahkum edilirken, dönemin HDZ Sözcüsü Ratko Macek ise beraat etti.

Bu arada, 2003-2009 yıllarında başbakan olarak görev yapan Sanader, daha önce de farklı davalarda rüşvet almak, görevi kötüye kullanmak, haksız kazanç elde etmek ve yolsuzluk yapmak suçlarından hüküm giymişti.

Read Previous

Kosova’da sokağa çıkma yasağı başladı

Read Next

NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü KFOR komutanlığında görev değişimi