Kosova’da ilk oruçlar açıldı

Kosovalılar ilk iftar coşkusunu yaşadı. Vatandaşların orucunu açtığı adres yine İstanbul “Eyüp Sultan” Vakfı tarafından Priştine’nin merkezinde kurulan dev iftar çadırı oldu.

Kosova’da savaş sonrası dönemde Türkiye’nin hayırsever vakıfları sayesinde gelenek halini alan iftar çadırı bu yıl da oruç tutan vatandaşlarla dolup taştı.

İlk iftar keyfini yaşamak için bir araya gelen Kosovalı Türk, Arnavut ve Boşnak, hep birlikte orucunu açtı. Kuran’ı Kerim tilaveti ve ezanın okunmasının ardından iftar çadırını dolduran 2 bin kadar vatandaş hep birlikte iftarlarını açtı.

İftar yemeğine Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Norveç’in Priştine Büyükelçisi İann Bratu, TİKA Kosova Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türkiye’nin Kosova’daki kurum ve kuruluş temsicileri ile Kosova kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Bu yıl ilk kez vatandaşlara kuyruklara girmeden maslaarında iftar yemeği ikram edildi. İlk iftar yemeğine katılan Priştineliler bereketli bir iftar yemeğinde bulunduklarını, kalabalıkta ilk iftar yapmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getirdiler.

Mübarek Ramazan’ın Müslümanlara tarifi kolay olmayan güzellikler sağladığını belirten Kosova Çevre Bakanı Ferid Agani yaptığı açıklamada, Türk kardeşlerimizle birlikte oruç açmanın, bu geceye ayrı bir değer kattığını söyledi. Bakan Agani, “ Ramazan ayı, Allaha olan bağlılığımızı ispatlamak ve insanın ruhani değerlerinin her zaman maddi değerlerin önünde olduğunu kanıtlayan bir aydır” dedi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç da Ramazanın kardeşlik, dayanışma , bir arada olma ve paylaşma duygularını burada aynı yemeği yiyerek, birlikte olarak birbirimizle kaynaşarak çok güzel bir şekilde idrak ettiklerini kaydetti. Büyükelçi Kılıç, “Ramazan Ayı bereket ayı, Ramazan rahmet , mafiret ve kurtuluş ayı. İnşallah bu ayın getirdiği o bereketten bütün insanlar çok iyi bir şekilde istifade eder” ifadesini kullandı.

Eyüp Sultan Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve Balkanlar Koordinatörü İskender Yanovalı da Eyüp Sultan Vakfı olarak bu yıl 10’uncu yıldır Kosova’da Ramazan çadırı kurduklarını anımsatarak, “ inşallah nice 10 yıllar daha Kosovalı kardeşlerimize Eyıp Sultan Vakfı’nın bu organizasyonu devam eder” diye belirtti.

Ramazan’ın ilk 2 günü boyunca iftarlar Türksat tarafından verilecek. Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, bu orgaziszona katkı sağlamak adına kendilerine kısmet olmasının çok onur verici bir durumu teşkil ettiğini belirtti. Şen, “İki aydır Türksat’ta çalışıyorum ve 2 ay içerisinde bu kadar hayırlı bir işin içerisinde olmak ve Türksat olarak buralarda rol almak, görev almak az da olsa elimizdekini paylaşmanın anlamını buralara taşımak bizim için çok gurur verici bir şey. Türksat olarak biz 5 senedir bu güzel olayı destekliyoruz. Umarım gelecek senelerde de aynı şekilde destek vermeye devam edeceğiz. Dinimizn de emrettiği gibi bizler elimizdekilerini paylaşarak büyümeye inanan insanlarız. Türksat olarak elimizdeki halkımızdan gelen kuvvet le edindiğimiz bu değerleri yine halkımızın gücünü yansıtmak noktasında kardeşlerimizle paylaşmak, tüm insanlarla paylaşmak adına bu tür organizasyonlar içinde bulunmak her zaman Türksat’ın bir hedefi olmuştur” ifadelerini kullandı.

Geçen yıllar olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gören iftar yemeğinde, Ramazan ayının en önemli özellikleri olan kardeşlik, dostluk, yardımlaşma, dayanışma gibi insani duyguların pekiştiği tablo gözler önüne serildi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Nasa kapılarını ziyaretçilere açtı

Read Next

Bereket Konvoyu’nun ilk durağı Cebel oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *