Bereket Konvoyu’nun ilk durağı Cebel oldu

Dün akşam Ramazan’ın birinci gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi, Cebel’de (Şeyhcuma) 19 Mayıs Meydanı’nda 3 binden fazla Müslümanın katıldığı iftar yemeği verdi.

Etkinlik, Bayrampaşa Belediyesi’nin “Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganı altında 2005 yılından beri yürüttüğü Bereket Konvoyu projesi çerçevesinde “Balkanlar’da Ramazan” programı esnasında 12 yıldır devam etmekte.

İftar programına katılanlar arasında Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, T.C. Filibe Başkonsolosluğu Geçici Konsolos Birey Yılmazsoy, Muavin Konsolos Ahmet Keloğlu, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkan yardımcıları ve Milletvekilleri Şabanali Ahmet, Hüseyin Hafızov ve Aydoğan Ali, DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hoca, Balkan Rumeli Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez, Kırcaali ve Haskovo (Hasköy) Bölge Müftüleri Beyhan Mehmet ve Basri Eminefendi, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve başka davetliler hazır bulundular.

Program, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in Kur’an-ı Kerim’den okuduğu Aşr-ı Şerif ile başladı. Ardından Bölge Müftü Yardımcısı Erhan Recep akşam namazı ezanını okuyunca Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi iftar duası yaptı.

Selamlama konuşmasında ev sahibi konumundaki Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Cebellilerin her zaman zulme karşı olduklarını, öncü olduklarının bilindiğini belirtti. Belediye Başkanı, “Halkımız 93 Harbi’nden sonra dedelerimizden beri ayakta kalabilmiş, varlığını koruyabilmiş, çünkü dinine, diline, örf ve adetlerine sahip çıkmış. Bunu çok iyi bilmekteyiz ki bundan sonra da biz Cebel halkı ve bölge halkı olarak, Bulgaristan’da yaşayan Türkler olarak bunlara sahip çıkmazsak, yok olacağız. Bunun için de elimizden gelen her şeyi yaparak bunlara sahip çıkacağız. Bizler öncü olduğumuz için acaba Bereket Konvoyu buradan da geçer mi diyorduk ve ne mutlu bize ki, bugünü gördük. Hepimiz adına bir kez daha bu projenin mimarlarına ve o zamandan bu yana emeği geçen herkese ve şimdi bu atmosferi yaratan konvoyun önde gelenlerine cani gönülden teşekkürlerimizi sunmak isteriz” dedi. Herkesin Ramazan ayını tebrik eden Bahri Ömer, tüm Müslüman alemine barış ve huzur diledi.

Cebellilere hitaben selamlama konuşmasında Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, iftara katılan herkese teşekkür etti. Başkan Aydıner, “Bugün burada sizlere dostluğumuzu, kardeşliğimizi, sevdamızı, gönül köprümüzü sunmaya geldik. Bizler de size uzak değiliz, size bir adım mesafedeyiz. Evet, doğrudur biraz ara verdik. Biraz önce belediye başkanı 93 Harbi’nden bahsetti. Ama Allah’a şükürler olsun ki, biz Türkiye Cumhuriyeti olarak, Bayrampaşa Belediyesi olarak sizlerle beraberiz, sizlerle beraber olmaya devam edeceğiz, inşallah. Sizleri asla yalnız bırakmayacağız. Her zaman yanınızda olacağız, bundan hiç şüpheniz olmasın” dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, sevgilerini, muhabbetlerini ileten Aydıner, “Her birinize ayrı ayrı selamları var. Buraya gelmeden önce kendisiyle telefon görüşmesi yaptım ve buraya geleceğimi söylediğimde, `Onların her birine ayrı ayrı selamlarımı ilet. Her birinin gözlerinden öpüyorum` dedi” diye ifade etti. Atila Aydıner, ”Allah’a hamdü senalar ve şükürler olsun ki, Ramazanin ilk gününde burada sizlerle birlikte iftar yaptık. Bayrampaşa’da çok soydaşımız var. Hep onlarla beraberiz ve sizleri düşünüyoruz. Sizlerle beraber olmak istiyoruz. Sevgimizi size iletmek istiyoruz. Onların her birinin ve İstanbul’daki tüm soydaşlarınızın da ayrıca size selamlarını ve muhabbetlerini getirdim. Onlar size selam ediyor ve Ramazan-ı Şerifinizi yürekten, muhabbetle kutluyorlar. Bu projeyi devam ettireceğiz. İnşallah, ebediyete kadar bu proje devam edecek” diye konuştu. Türk kimliğine ve kültürüne sahip çıkan Cebel halkını tebrik eden Atila Aydıner, iftarı şereflendiren konuklara da teşekkür etti.

Ardından DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet de konuşma yapti. Milletvekili, “Herkes Ramazan’da ilk iftarını ailesiyle birlikte yapmak ister. Ben Bayrampaşa Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. O dedi ki, `Cebel’deki kardeşlerim, Bulgaristan’daki kardeşlerim benim ailem` ve ilk iftarını şehri Ramazan’da bizimle birlikte paylaştı” dedi. Şabanali Ahmet, “Türkiye’deki ve diğer kardeşlerimizde görüyoruz ki, bu gibi toplu iftarlar veriyorlar ve bize bir medeniyet nasıl yaşatılır, örnek olup gösteriyorlar. Bu medeniyetin ve kültürün yaşaması hepimiz için bundan sonra daha da elzem, vahim olacak ve biz onları örnek alarak bu gibi etkinlikleri kendi çerçevemizde yaygınlaştırmamız, kendi etrafımıza da yaymamız, iftarımızı paylaşmamız lazım. Çünkü Ramazan ayı demek, paylaşmak, var olanı yoksulla, komşumuzla paylaşmak demektir” diye ifade etti. Avrupa ülkelerinden farklı olarak Türkiye’nin Orta Doğu’dan gelen sığınmacıların hiç birisini geri çevirmediğini ve bunun insan sevgisinden, İslam’ın bize öğrettiği ilkelerden ileri geldiğini belirtti. Konuşmasının sonunda DOST Partisi’nin kurucu Başkanı Lütfi Mestan’ın selamlarını ileten Şabanali Ahmet, herkesin Ramazan ayını tebrik ederek, Ramazan Bayramı’na kavuşmasını diledi.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve şahsı adına tüm katılımcıları selamlayan T.C. Filibe Başkonsolosluğu Geçici Konsolos Birey Yılmazsoy, “Birlik, beraberlik ve kardeşliğin güçlendiği Ramazan ayında binlerce kişinin bir araya gelmesine vesile olan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner Bey’e huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Bayrampaşa Belediyesi başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Cebel Belediye Başkanı ve tüm misafirlerine saygı ve muhabbetlerimi iletmek istiyorum. Ramazan ayının tüm İslam dünyasına barış, istikrar ve esenlik getirmesini diliyor, siz soydaşlarımız ve vatandaşlarımızı refaha, mutluluğa ve güzelliklere taşımasını temenni ediyorum. Allah kabul etsin” dedi.

Daha sonra konuklara Bayrampaşa Belediyesi adına hediyeler sunuldu.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Kosova’da ilk oruçlar açıldı

Read Next

‘Bu mücadele kıyamete kadar sürecek’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *