Türkiye Okçular Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü, Kosova Okçular Federasyonu, Mamuşa Belediyesi ve Genç İzciler Derneği işbirliğinde “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursu 8 Haziran 2021 tarihinde başlıyor.

Priştine, Prizren ve Mamuşa şehirlerinde düzenlenecek olan Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna 400’e yakın başvuru yapıldı.

Geleneksel Türk Okçuluğu kurslarının yedi Balkan ülkesinde yapıldığını belirten Priştine Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker, “genç kuşakların Geleneksel Türk Okçuluğunu tanımasını ve farklı bir beceri kazanmasını sağlamak amacıyla bu kursu Kosova’da da düzenlemek istedik. Duyuruları açtığımızda bunun için ne kadar geç kaldığımızı farkettik. Beklediğimizin üzerinde bir başvuru oldu. Yaklaşık 400 başvuru aldık. Kurslar 8 Haziran’da Priştine ve Mamuşa’da başlayacak. Hemen ardından yakın tarihte de kurslarımız Prizren’de başlayacak. Kurslarımızı Kosova’nın tamamına yaymayı düşünüyoruz. Mitroviça ve İpek’te de eğitimenlerimiz var. Priştine, Prizren ve Mamuşa’nın hemen ardından Mitroviça ve İpek’te de başlayacağız” dedi.

Ülker, bu süreçte başta Kosova Okçular Federasyonu olmak üzere birçok kurumla yapılan işbirliğinin önemine vurgu yaparak, bu sayede profesyonel sporcu temin etmesine ve Kosova’nın uluslararası müsabakalarda yer almasına katkı sunacağını belirtti.

Geleneksel Türk Okçuluğu kurslarındaki eğitimler, Türkiye’de bu konuda eğitim alan Kosovalılar tarafından verilecek.

Ülker, her kurs döneminin iki ay süreceğini belirterek, “haftada iki kez birer saatlik eğitimler olacak. İki ay sonunda kursa devam etmek isteyenler artık kendi başlarına çalışabilecek hale gelecekler. Bu noktada amatör düzeyde kalıp yalnızca pratiğini artırmak isteyenler ile profestonel düzeye geçmek isteyenler ayrı ayrı kategorilerde değerlendirilecek. Profesyonellerin, hem geleneksel hem de modern okçuluğun Kosova özelindeki sporcuları olması üzerine çalışma yapacağız. Özellikle de Balkan Kupası ve Fetih Kupası’na katılmaları için bizler itici güç olacağız” dedi.

Geleneksel Türk Okçuluğu Kursuna başvurular 18 Mayıs’ta sona erdi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Zaev: Portekiz önerisi, Bulgaristan ile anlaşmaya varmamız için mükemmel bir başlangıç ​​noktası

Sonraki Haber

Bulgaristan, komşu ülkelere Kovid-19 aşısı bağışında bulunacak