Bulgaristan Sağlık Bakanı Stoyço Katsarov, Sağlık Bakanlığının koronavirüs (Kovid-19) aşısı sıkıntısı çeken komşu ülkelere aşı bağışlamak ve satmak için inisiyatif aldığını açıkladı. Bunların Kuzey Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Bosna-Hersek ve başka Balkan ülkeleri olduğu anlaşıldı.

Katsarov, bugün (03.06.2021) Bakanlar Kurulu toplantısında yardımcılarını tanıttı. Yeni Sağlık Bakan yardımcıları Dr. Aleksandır Zlatanov, Dimitır Petrov ve Toma Tomov.

Bakan, “Daha fazla insanın, özellikle yaşlıların aşılanmasını sağlamak için bir organizasyon oluşturuldu. Aşıların bir kısmını bağışlayarak ve satarak komşu ülkelere yardım etme fırsatımız var. Prosedür çok ağır işliyor, Avrupa Komisyonu ve üretici şirket ile koordine edildi, bir inceleme yapıldı. AK’ye bir soru gönderildi, yardım etmek istiyoruz, çünkü AB üyesi ülke olarak tüm aşılara sahip olma avantajına sahibiz” diye izah etti.

Katsarov, bağış mı yoksa satış mı olacağının önemli olmadığını, AK’nin görüşünü cuma gününe kadar bildirmesi beklendiğini, ülkelere muhtemelen aşı desteği sağlanabileceğini söyledi.

Bakan, “Ülkemiz aşı teslimatlarında gecikme talep etti, 14 milyondan fazla aşımız olduğu için diğer ülkelere 150 000’e kadar doz aşı vereceğiz. Hiç şüphe yok ki aşı sıkıntısı yaşayabiliriz. Astra Zeneca aşısı en az ilgi gördüğü için ağırlıklı olarak bu aşı bağışlanacak” dedi. Katsarov, şu ana kadar ülkemizde Astra Zeneca aşısı ile aşılananlarda ölüm vakası görülmediğinin altını çizdi.

Aşılanan kişi sayısı bakımından Bulgaristan, AB’de son sırada yer alıyor.

Katsarov, aşılama sürecinin gecikmesi durumunda sonbaharda yeni bir salgın dalgası olmasından şüpheleniyor.

Bakan, sorunun çözümünün aşı olduğunu vurgulayarak, aşılama sürecinin yaygınlaştırılmasına yönelik tüm çabaları desteklediğini belirtti. Katsarov, “Koronavirüs aşıları az sayıda insan üzerinde test edildi, bu yüzden insanların şüphe duyması için sebep var, ancak en büyük kanıt, dünyada 2 milyara yakın kişinin aşılanmış olmalarıdır” dedi.

Bulgaristan’da sürü bağışıklığı eşiğine ulaşılmasıyla ilgili Katsarov, virüsle karşılaşan insan sayısının, hastalığı geçirenlerden kat kat daha fazla olduğuna inanıldığını kaydetti.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Kosova’da “Geleneksel Türk Okçuluğu” kursuna yoğun ilgi

Sonraki Haber

Sırbistan, altı ayda dört milyon doz Sputnik V aşısı üretecek