Kosova’da “Geleneksel Türk El Sanatı Ürünleri Karma Sergisi” açıldı

Kosova’da Orkide Prizren Kadınlar Derneği’nin üyeleri tarafından hazırlanan “Geleneksel Türk El Sanatı Ürünleri Karma Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi.

Prizren Yunus Emre Enstitüsü’nde gerçekleşen açılışa, T.C Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın eşi Şule Akar ve Orkide Prizren Kadınlar Derneği Başkanı Sevgi Kervan ile birlikte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker de katıldı.

Sergi ile ilgili yapılan açıklamada, “Orkide Prizren Kadınlar Derneği olarak düzenlediğimiz el sanatları kursları ve sergilerimizle Kosova’da ve Balkanlarda el sanatlarının yaşatılması ve unutulan eserlerin gün yüzüne çıkartılması açısından büyük önem arz etmektedir. Prizren’deki ortak kültürel değerlerimizi yansıttığımız sergimizde, Geleneksel sanatların yaşatılması ve kadınlarımızın ekonomiye katılımı ve katkısı açısından bu tur projelerimize artarak devam edeceğiz. Kosova’ya ikinci gelişlerinde yine Orkide Prizren Kadınlar Derneği olarak bizleri ziyaret ederek, sergimizin açılışını gerçekleştirip bizleri onurlandıran T.C Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın değerli eşi Şule Akar”a, Kosova Kara Kuvvetleri Komutanlığı Komutanı General Enver Cikaqi’nin eşi Ayshe Cikaqi’ye her zamanki destekleri ve işbirlikleri için Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Ülker’e, icra ettikleri Rumeli ezgileri için sergimize renk katan Prizrenli sanatçılarımız İrfan Şekerci ve Sevki Kazaz’a ve elbette el emeği göz nuru çalışmalarımızın mimarı Orkide kadınlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Vodno Dağı’ndaki teleferik yeniden hizmete başladı

Read Next

Son 24 saatte 373 yeni vaka, 12 ölü