Kosova’da engellilerin protestosu

Engelli kişiler, enegelli maaşı adına aldıkları ödemenin 150 Euro’ya düşüren Kosova Hükümeti’nin kararını protesto ett.

Birinci kategoriden ikinci kategoriye taşındıkları için aldıkları 375 Euro tutarındaki  aylık maaşın 150 Euro’ya düşürülmesi nedeniyle, Priştine’de başbakanlık binası önünde protresto eylemi düzenledi.

Maaşl konusunda eski uygulamaya dönüşmesi yönündeki talepleri karşılanana kadar greve gideceklerini belirten engelliler büyük bir haksızlığa uğradıklarına işaret etti.

Protesto eylemine katılan  Naim Hajdari, Hükümetin engellilik derecesini belirlemede oyun oynadığına dikkat çekerek, ilgili  Komisyon’un engellilerden sadece 30 saniyede görüşi aldığını belirtti.

Hajdari, şikayetlere rağmen hiçbir şekilde dikkate alınmadıklarını ve talepler gerçekleşene kadar grevde kalacaklarını kaydetti.

Protestocularla bir araya gelen Kosova Meclisi İnsan Hakları, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kayıp Kişiler, Savaş Mağdurları, Cinsel Şiddet ve Dilekçeler Komisyonu Başkanı Duda Balje, konunun Komisyon’da ele alınacağının sözünü verdi, hatta bu konuda Yönetmelik’i değiştirmek için Hükümet’ten söz aldıklarını söyledi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

12. Saraybosna İş Forumu başladı

Read Next

Üsküp Sahafhane’ye çirkin saldırı