12. Saraybosna İş Forumu başladı

Bosna Hersek’te bu yıl 12’incisi düzenlenen “Saraybosna İş Forumu”, başkent Saraybosna’da başladı.

Forumun açılışında konuşan Bosna Bank International Yönetim Kurulu Başkanı Alek Bakalovic, bu etkinlikle bölgesel iş birliğini güçlendirmeyi ve bölgeyi yabancı yatırımcılar için daha cazip hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Sınır ötesi iş birliği ve teknolojiyi güçlendirmek istediklerini vurgulayan Bakalovic, forum ile bölgeye yatırım yapanların başarı hikayelerinin de paylaşımını amaçladıklarını kaydetti.

Bakalovic, “Bölgesel iş birliği, ekonomik refah ve ilerlemenin kilidi konumunda. Konuşmacılarımız da Balkan ülkelerinin bu bölgenin izole bir şekilde yönetilemeyeceğini doğrulayacaktır. Altyapı, bölgesel iş birliği için kilit öneme sahip ve altyapı kapasitesinin ekonomiye ve her endüstriye çok yönlü tesiri bulunuyor”  diye konuştu.

Bu yılki Saraybosna İş Forumu, dijitalleşme, girişimcilik, ekonomik büyüme ve kalkınma, yatırım ve altyapı projelerine yoğunlaşacak.

İki gün devam edecek foruma, bölge ve dünyadan 50’den fazla ülkeden çok sayıda siyasetçi, iş adamı ve şirket temsilcisi katılıyor. Forumu ülke içinden ve uluslararası kurumlardan  200’den fazla gazeteci takip edecek.

Forumda konuşan Saraybosna Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Denis Becirovic, Saraybosna İş Forumu’nun Avrupa’nın bu kesimindeki en büyük iş ve yatırım etkinliği olduğunu söyledi.

Forumun her geçen yıl daha büyük bir anlam kazandığını vurgulayan Becirovic, foruma desteklerinin tam olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ise ülkenin farklı sektörlerinden iş adamlarını bir araya getiren etkinliğin yeni iş bağlantılarının oluşturulmasına olanak sağladığına dikkat çekti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

İtalya ve Hırvatistan’da sel felaketi: Çatıya çıkıp kurtarılmayı beklediler

Read Next

Kosova’da engellilerin protestosu